Głównym celem warsztatów zatytułowanych „Zastosowanie produktów nawozowych w rolnictwie” jest przedstawienie wyników projektu badawczego NUTRIMAN oraz produktach nawozowych powstałych zgodnie z tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2.019 r., które będzie obowiązywać od 16.06.2022 r.
NUTRIMAN jest siecią tematyczną, która gromadzi wiedzę na temat łatwo dostępnych praktyk i technologii w zakresie odzyskiwania składników odżywczych z korzyścią dla rolników.
Gospodarka o obiegu zamkniętym, inaczej nazywana także gospodarką cyrkularną, to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania wytwarzanych produktów na środowisko. W rolnictwie zachodzi potrzeba, by do celów nawożenia wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu lub materiały organiczne. Warsztaty przedstawią uczestnikom przykłady nowych technologii odzyskiwania azotu i fosforu. Będą też okazją do omówienia problemów w sektorze i wzmocnienia współpracy między rolnikami, naukowcami i przemysłem. To bezpłatne wydarzenie skierowane jest głównie do: rolników, organizacji zawodowych, stowarzyszeń producentów, spółdzielni, uczelni i instytutów badawczych oraz innych podmiotów związanych z sektorem rolno‑spożywczym.
Program:
10:00 – 10 :10 Powitanie uczestników
10:10 –10 :35 Prezentacja projektu NUTRIMAN i platformy dla rolników
(Dr hab. Alina Syp, prof. IUNG- PIB)
10:35 – 11 :00 Nowe rozporządzenie UE w sprawie nawozów
(Dr hab. Alina Syp, prof. IUNG-PIB)
11:00 – 11 :50 Znaczenie kompostu i pofermentu w nawożeniu. Prezentacja produktów ID (1164, 270, 192 & 193)
(Dr hab. Grzegorz Siebielec; prof. IUNG-PIB)
11:50 – 12 :00 Dyskusja
Aby uzyskać więcej informacji na temat Projektu Nutriman, odwiedź: www.nutiman.net
Kontakt w Polsce: Instytut Uprawy Nawożenia I Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach,
Alina Syp: asyp@iung.pulawy.pl, Grzegorz Siebielec: gs@iung.pulawy.pl
Projekt uzyskał finansowanie z Komisji Europejskiej w ramach programu H2020, numer kontraktu No 818470. Pozyskane dane są chronione zgodnie z ustawą RODO.