Współpraca IUNG-PIB ze szkołami

Współpraca IUNG-PIB ze szkołami

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach  bardzo aktywnie od wielu lat uczestniczy we współpracy ze szkołami wspierając je w zdobywaniu i wykorzystywaniu w procesie kształcenia nowoczesnej wiedzy i umiejętności.  Współpraca ta, to jeden z priorytetów prowadzonej szeroko działalności upowszechnieniowej Instytutu, stanowi też jeden z elementów jego promocji.

Przebiega ona na wielu płaszczyznach, ale jej głównym zadaniem jest transfer  innowacji i wiedzy rolniczej oparty o wyniki  badań i prac wdrożeniowych prowadzonych w Instytucie oraz ich wykorzystanie w procesach dydaktycznych. Dlatego tak dużego znaczenia nabierają  konsultacje  stron co do form i treści współpracy oraz końcowe ustalanie harmonogramu podejmowanych działań.

Obecnie IUNG-PIB realizuje współpracę z 27 szkołami zlokalizowanymi w różnych częściach kraju (mapa) – w tym z 20 szkołami rolniczymi podległymi MRiRW, 4 szkołami rolniczymi nie podległymi MRiRW, 2 szkołami wyższymi kształcącymi  specjalistów  w dziedzinie rolnictwa (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej) oraz jednym gimnazjum (Warszawa).
Realizacja porozumień o współpracy opiera się miedzy innymi na  takich działaniach jak:

  • Wspieranie nauczycieli w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych poprzez możliwość korzystania z czasopism zagranicznych prenumerowanych i publikacji naukowych Instytutu.
  • Uczestnictwo nauczycieli, uczniów i studentów w seminariach, warsztatach i konferencjach organizowanych przez IUNG-PIB.
  • Popularyzacja wśród uczniów i studentów wiedzy z zakresu nowoczesnego gospodarowania w formie  wykładów prowadzonych przez pracowników Instytutu.
  • Umożliwienie uczniom  i studentom bezpośredniego zapoznania się ze strukturą organizacyjną Instytutu, oraz z zakresem prac zakładów naukowych i stacji doświadczalnych.
  • Przekazywanie do bibliotek szkół materiałów i opracowań prezentujących działalność badawczo-rozwojową Instytutu.
  • Możliwość odbywania przez uczniów i studentów praktyk zawodowych  w jednostkach organizacyjnych Instytutu.

Ważną rolę w realizacji współpracy spełnia zakładka: NAUKA PRAKTYCE ROLNICZEJ, strony internetowej www.iung.pulawy.pl , dedykowana także szkołom rolniczym, która oprócz bieżących informacji z życia Instytutu udostępnia wiedzę przydatną w procesach kształcenia.

Szkoły rolnicze wielokrotnie jak pokazała praktyka korzystały z oferty wydawniczej, zaleceń oraz programów doradczych  zamieszczonych na tej stronie. Najlepszą jednak formą współpracy są bezpośrednie spotkania uczniów, studentów , nauczycieli z pracownikami IUNG-PIB w ramach np. „Lubelskiego Festiwalu Nauki” i „Dni Otwartych” w których (16-20.05.) uczestniczyło ponad 200 uczniów z 10 szkół rolniczych. Współpraca Instytutu ze szkołami rolniczymi przynosi obu stronom wiele korzyści i nowe doświadczenia czego przykładem  jest  szkoła rolnicza w Studzieńcu (woj. mazowieckie) , na terenie której została zainstalowana stacja meteorologiczna. Z kolei  w 2014 roku  grupa uczniów ze szkoły rolniczej  w Henrykowie (woj. lubuskie) odbywała  dwutygodniowe praktyki zawodowe w Instytucie. Na uwagę zasługuje fakt, iż przy każdym wspólnym spotkaniu przedstawiciele szkól wysoko oceniają formę i treść współpracy oraz jej przydatność w procesach dydaktycznych.

Zgodnie z ustaleniami porozumienia o współpracy, na początku kolejnego roku szkolnego i akademickiego planowane jest wypracowania nowych działań wzbogacających transfer wiedzy i praktyki rolniczej z Instytutu na potrzeby edukacyjne. Współpracą ze szkołami od 2010 roku zajmuje się  Dział Upowszechniania i Wydawnictw.

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/wszk2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wszk2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/wszk3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wszk3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/wszk4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wszk4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/wszk5.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wszk5m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content