50 Jubileuszowa Konferencja Mikrobiologii Środowiskowej

50 Jubileuszowa Konferencja Mikrobiologii Środowiskowej

16.09.16 W dniach 6 – 9 września 2016 r. w Sieniawie odbyła się 50 Jubileuszowa Konferencja Mikrobiologii Środowiskowej „Mikroorganizmy w ochronie środowiska i biotechnologii”. Miejsce konferencji, czyli Pałac Sieniawa związany jest historycznie z siedzibą IUNG, gdyż swoje powstanie i rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim z rodów Sieniawskich i Czartoryskich.

Organizatorem konferencji był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Konferencje Mikrobiologii Środowiskowej organizowane są cyklicznie od 1965 roku, a sześć z nich zorganizowano w Puławach w latach: 1971, 1973, 1977, 1981, 1990, 2013. Głównym celem konferencji było stworzenie forum do przedstawienia problemów badawczych i osiągnięć naukowych, wymiany doświadczeń i poglądów, a także umożliwienie dyskusji pomiędzy mikrobiologami i naukowcami z dziedzin pokrewnych.

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia mikrobiologii ogólnej i środowiskowej, oceny aktywności biologicznej gleb, bioremediacji, metagenomiki, genetyki oraz zastosowania nowoczesnych metod analizy w badaniach gleb, powietrza i wody.

W konferencji w Sieniawie uczestniczyło 9 osób z Zakładu Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB. Pracownicy Zakładu uczestniczyli aktywnie przewodnicząc w sesji oraz prezentując wyniki swoich prac w formie referatów i posterów. Podczas sesji tematycznych przedstawiono następujące referaty:

  • Stefan Martyniuk: Czy rolnictwo konwencjonalne (intensywne) degraduje gleby?
  • Monika Kozieł, Stefan Martyniuk: Molekularna charakterystyka bakterii z rodzaju Azotobacter
  • Anna Gałązka, Karolina Gawryjołek, Jarosław Grządziel, Jerzy Księżak: Bioróżnorodność  strukturalna i funkcjonalna mikroorganizmów w glebie po długoletniej monokulturze kukurydzy.
  • Jarosław Grządziel, Anna Gałązka, Stefan Martyniuk: Ocena różnorodności mikrobiologicznej w glebach o różnej historii użytkowania metodą sekwencjonowania następnej generacji (NGS).
  • Małgorzata Łyszcz, Anna Gałązka: Identyfikacja i zróżnicowanie genetyczne mikrosymbiontów wyizolowanych z endosfery roślin.

Prace prezentowane przez pracowników Zakładu Mikrobiologii zostały docenione i nagrodzone. W Panelu Młodych Naukowców nagrodę za najlepszy referat otrzymał Pan mgr Jarosław Grządziel oraz wyróżnienie Pani mgr Małgorzata Łyszcz. Jest to duży sukces naszych „młodych naukowców”. Gratulujemy!

                                                                                                                                         dr Anna Gałązka

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/sien2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/sien2m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content