16.09.16 W dniach 6 – 9 września 2016 r. w Sieniawie odbyła się 50 Jubileuszowa Konferencja Mikrobiologii Środowiskowej „Mikroorganizmy w ochronie środowiska i biotechnologii”. Miejsce konferencji, czyli Pałac Sieniawa związany jest historycznie z siedzibą IUNG, gdyż swoje powstanie i rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim z rodów Sieniawskich i Czartoryskich.
Organizatorem konferencji był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Konferencje Mikrobiologii Środowiskowej organizowane są cyklicznie od 1965 roku, a sześć z nich zorganizowano w Puławach w latach: 1971, 1973, 1977, 1981, 1990, 2013. Głównym celem konferencji było stworzenie forum do przedstawienia problemów badawczych i osiągnięć naukowych, wymiany doświadczeń i poglądów, a także umożliwienie dyskusji pomiędzy mikrobiologami i naukowcami z dziedzin pokrewnych.
Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia mikrobiologii ogólnej i środowiskowej, oceny aktywności biologicznej gleb, bioremediacji, metagenomiki, genetyki oraz zastosowania nowoczesnych metod analizy w badaniach gleb, powietrza i wody.
W konferencji w Sieniawie uczestniczyło 9 osób z Zakładu Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB. Pracownicy Zakładu uczestniczyli aktywnie przewodnicząc w sesji oraz prezentując wyniki swoich prac w formie referatów i posterów. Podczas sesji tematycznych przedstawiono następujące referaty:
- Stefan Martyniuk: Czy rolnictwo konwencjonalne (intensywne) degraduje gleby?
- Monika Kozieł, Stefan Martyniuk: Molekularna charakterystyka bakterii z rodzaju Azotobacter
- Anna Gałązka, Karolina Gawryjołek, Jarosław Grządziel, Jerzy Księżak: Bioróżnorodność strukturalna i funkcjonalna mikroorganizmów w glebie po długoletniej monokulturze kukurydzy.
- Jarosław Grządziel, Anna Gałązka, Stefan Martyniuk: Ocena różnorodności mikrobiologicznej w glebach o różnej historii użytkowania metodą sekwencjonowania następnej generacji (NGS).
- Małgorzata Łyszcz, Anna Gałązka: Identyfikacja i zróżnicowanie genetyczne mikrosymbiontów wyizolowanych z endosfery roślin.
Prace prezentowane przez pracowników Zakładu Mikrobiologii zostały docenione i nagrodzone. W Panelu Młodych Naukowców nagrodę za najlepszy referat otrzymał Pan mgr Jarosław Grządziel oraz wyróżnienie Pani mgr Małgorzata Łyszcz. Jest to duży sukces naszych „młodych naukowców”. Gratulujemy!
dr Anna Gałązka
{slimbox images/stories/zdjecia/2016/sien2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/sien2m.jpg
}