V gleboznawcze warsztaty naukowe

V gleboznawcze warsztaty naukowe

04.10.16 W dniu 7 września 2016 r. na terenie RZD Grabów n/Wisłą odbyły się V gleboznawcze warsztaty naukowe poświęcone zagadnieniom erozji wodnej i wietrznej w badaniach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Warsztaty były zorganizowane z inicjatywy Zarządu Oddziału Puławskiego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.

Spotkanie rozpoczął dr Rafał Wawer wykładem na temat 65-letniej historii badań erozyjnych w IUNG, które zapoczątkowało powołanie w 1951 r. Zakładu Podstaw Rolnictwa Terenów Urzeźbionych. Prace poświęcone procesom erozyjnym były kontynuowane  w Zakładzie Ochrony i Rekultywacji Gruntów Rolnych (od 1972 r.), następnie w Zakładzie Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów (od 1977 r.), Zakładzie Erozji Gleb i Urządzania Terenów Urzeźbionych (od 1987 r.) i Zakładzie Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów (od 2000 r.). Prace zespołów naukowych z IUNG  koncentrowały się wokół zagadnień poświęconych:
– badaniom procesów erozji i czynników warunkujących ich występowanie i natężenie;
– ocenie wpływu sposobu użytkowania gruntów na natężenie procesów erozyjnych;
– opracowaniu koncepcji i wdrożeniu biologicznej zabudowy wąwozów lessowych;
– opracowaniu naukowych podstaw oraz doskonaleniu metod gospodarowania na terenach erodowanych;
– doskonaleniu metod diagnostyki, prognozowania i kartowania erozji.

W trakcie wystąpienia dr Rafał Wawer podkreślał, że tematyka badań erozyjnych prowadzonych w naszym Instytucie obejmuje całokształt zagadnień, których rozwiązanie umożliwia zachowanie dodatnich wartości środowiska przyrodniczego i przebudowę jego komponentów zdeformowanych procesami erozyjnymi oraz polepszenie ekotechnicznych warunków zagospodarowania terenów zagrożonych erozją, ze szczególnym uwzględnieniem agroekosystemów.

W drugiej części spotkania dr Eugeniusz Nowocień zapoznał uczestników z problemami dotyczącymi erozji wodnej i wietrznej w naszym kraju. Dr E. Nowocień podkreślił, że erozja gleby jest jednym z czynników degradujących środowisko przyrodnicze, a zwłaszcza rolniczą przestrzeń produkcyjną. Jej skutki przejawiają się w niekorzystnych, przeważnie trwałych, zmianach warunków przyrodniczych (rzeźby, gleb, stosunków wodnych, naturalnej roślinności) i warunków gospodarczo-organizacyjnych (deformowanie granic pól, rozczłonkowanie gruntów, przekształcanie się dróg, niszczenie urządzeń technicznych). Zmiany takie prowadzą do obniżenia potencjału produkcyjnego ziemi i walorów ekologicznych krajobrazu. Dr E. Nowocień zwrócił uwagę na fakt, że około 29% obszaru Polski, jest zagrożonych erozją wodną potencjalną, w tym ok. 4%  erozją silną. Erozja wąwozowa  występuje na około 18% powierzchni Polski, w tym erozja silna i bardzo silna  na obszarze ok. 3%. Łączna długość wąwozów w Polsce wynosi około 40 tys. km. Dr E. Nowocień również zaprezentował wyniki badań kartograficznych prowadzonych przez profesorów Annę i Czesława  Józefaciuków, z których wynika, że około 28% ogółu użytków rolnych w kraju jest zagrożonych erozją wietrzną, w tym około 10% erozją średnią i około 1% silną.

Po zakończeniu części teoretycznej odbyła się prezentacja działania aparatury naukowej stosowanej w badaniach modelowych, których celem jest ilościowe wyznaczenie ryzyka występowania erozji wodnej i wietrznej w Polsce. Badania ilościowe w warunkach symulowanego deszczu i wiatru rozpoczęto w październiku 1996 roku na 10 gatunkach gleb w czarnym ugorze przy spadku 10%, a od 2009 roku z zastosowaniem okrywy ochronnej (zadarnienia). Badania te są kontynuowane do chwili obecnej.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję zapoznania się z pracami z zakresu doświadczalnictwa rolniczego oraz działalnością gospodarczą prowadzoną w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie n/Wisła, którą zaprezentował zebranym Dyrektor RZD dr inż. Marek Sowiński.

W V gleboznawczych warsztatach naukowych nt. „Erozja wodna i wietrzna w badaniach IUNG w Puławach” uczestniczyło 79 osób, w tym pracownicy IUNG-PIB oraz słuchacze niestacjonarnego studium podyplomowego z zakresu „Gleboznawstwa, gleboznawczej klasyfikacji gruntów i kartografii gleb”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał szczegółowy opis przedstawionych zagadnień  przygotowany przez dr E. Nowocienia i dr R. Wawera w opracowaniu pt. „Badania erozyjne w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym (ss.43).

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/warg2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warg2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warg3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warg3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warg4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warg4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warg5.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warg5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/warg6.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/warg6m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content