Współpraca IUNG-PIB w Puławach z doradztwem rolniczym – nowe spojrzenie

25.01.17 Dokonane kilka miesięcy temu zmiany i będący ich konsekwencją nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarówno nad 10 instytutami badawczymi jak i doradztwem rolniczym (CDR i ODR) stwarzają nowe możliwości (szanse) doskonalenia transferu wyników badań do praktyki i pogłębiania współpracy. Na problemy te warto spojrzeć przez pryzmat działalności Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. Instytut ten nawiązuje do bogatych tradycji współpracy z doradztwem i praktyką sięgających okresu międzywojennego (PINGW 1917-1950) jak też i późniejszych doświadczeń. Pracownicy IUNG-PIB mają jednak świadomość, że odnosząc się z szacunkiem do tradycji należy dostrzegać i uwzględniać nowe priorytety i problemy, które się obecnie pojawiają. Nie ulega wątpliwości, że one będą wyznacznikami kierunków współpracy nauki z doradztwem rolniczym.

Według IUNG-PIB najważniejsze priorytety to:
1)    zrównoważony rozwój;
2)    ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko przyrodnicze;
3)    poprawa konkurencyjności;
4)    wzrost innowacyjności;
5)    wdrażanie postępu technologicznego;
6)    poprawa efektywności transferu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej;
7)    regionalizacja polityki wsparcia i działalności doradczej.

Priorytety te determinują problemy do współpracy Instytutu z doradztwem rolniczym.
Współpraca z doradztwem jest dla IUNG-PIB w Puławach szansą ale i dużym wyzwaniem. Jest szansą gdyż stwarza możliwości usprawnienia transferu wyników badań do praktyki rolniczej, a wyzwaniem gdyż zobowiązuje do podejmowania wielu nowych problemów badawczych i działań upowszechnieniowo-wdrożeniowych.

Instytut poprzez działalność badawczo-rozwojową i realizację programów wieloletnich oraz projektów kreuje postęp w produkcji roślinnej, inicjuje zmiany w zakresie kształtowania środowiska rolniczego poprzez analizę zagrożeń i proponowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska rolniczego. Współpraca ze służbami doradczymi w tym zakresie daje możliwość wdrażania nowych rozwiązań do praktyki, ważnych z punktu widzenia rozwoju rolnictwa oraz zwiększenia jego konkurencyjności i innowacyjności. Realizacja programów wieloletnich i projektów w sposób istotny kształtuje i wzmacnia tę współpracę. Zakresy merytoryczne zadań programów wieloletnich i projektów wpisują się w obowiązujące dyrektywy UE w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ochrony wód Morza Bałtyckiego, wpływu zmian klimatu na rolnictwo. Rozwiązywanie problemów w takim zakresie merytorycznym ma duże znaczenie praktyczne, istotne z punktu widzenia doradztwa. Służby doradcze i rolnicy potrzebują stałej aktualizacji wiedzy technologicznej, ekonomicznej i organizacyjnej oraz wskazania możliwości i sposobów wspomagania działalności różnych typów gospodarstw rolnych w warunkach nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Działania IUNG-PIB w tym zakresie wpisują się w misję Instytutu, którą jest wspieranie decyzji na różnych poziomach zarządzania (kraj, region, gmina, gospodarstwo). Dotychczasowe i przewidywane efekty realizacji programów wieloletnich i projektów są więc niezmiernie ważne z punktu widzenia służb doradczych ponieważ dają podstawy do przewidywania konsekwencji działalności rolniczej i podjęcia działań o charakterze naprawczym i strategicznym. Współpraca nauki i doradztwa daje szansę poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa, wzrostu innowacyjności gospodarstw a także wdrażania postępu technologicznego. Doradztwo rolnicze jest ogniwem łączącym naukę z praktyką. Instytut poprzez swoje działania wspiera służby doradcze w wielu płaszczyznach, uwzględniając różne formy współpracy i sposoby upowszechniania wyników badań naukowych przez jednostki doradztwa rolniczego. Transfer wyników badań do praktyki ma charakter wielokierunkowy, dotyczy zarówno gospodarstw, jak i jednostek administracyjnych, władz samorządowych oraz MRiRW. Tworząc ofertę dla doradztwa i praktyki Instytut uwzględnia specyfikę regionalnego zróżnicowania obszarów wiejskich i gospodarstw rolnych wiedząc, że fundamentem rozwoju jest informacja – wiedza. W jej tworzeniu mają udział RZD. Programy wieloletnie i projekty badawcze IUNG-PIB są płaszczyzną rzeczywistej współpracy nauki i doradztwa z praktyką.

Mamy nadzieję, że współpraca ta będzie miała charakter partnerski, przynosząc wiele satysfakcji obu stronom. Będzie też ona dobrą formą promocji działalności Instytutu, który szacunek dla tradycji potrafi łączyć z podejmowaniem nowych wyzwań.

            prof. dr hab. Wiesław Oleszek

            prof. dr hab. Stanisław Krasowicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content