Konferencja "Wpływ WPR na regionalne zróżnicowanie zmian w produkcji rolniczej"

Konferencja „Wpływ WPR na regionalne zróżnicowanie zmian w produkcji rolniczej”

15.05.17  W dniu 12.05.2017 w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na regionalne zróżnicowanie zmian w produkcji rolniczej w Polsce”. Konferencja została zorganizowana we współpracy IUNG-PIB i PSW im. JPII w Białej Podlaskiej w ramach realizacji zadania 2.1 Programu Wieloletniego IUNG-PIB .

W Konferencji uczestniczyło 130 osób, w tym 125 spoza IUNG-PIB, tj. przedstawiciele PSW w Białej Podlaskiej, UPH Siedlce, UR Kraków, SGGW Warszawa, UP Lublin, OSChR Lublin, PSWZ w Chełmie, AH Pułtusk, Politechniki Białostockiej, ARiMR O/Biała Podlaska, Samorządu i Urzędu Miasta Biała Podlaska. Liczną grupę uczestników stanowili studenci PSW w Białej Podlaskiej.

Otwarcia Konferencji dokonali: Kierownik Katedry Ekonomii i Zarządzania PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej – prof. zw. dr hab. Mieczysław Adamowicz i Z-ca Dyrektora IUNG-PIB – prof. dr hab. Stanisław Krasowicz. Podczas Konferencji wygłoszono 15 referatów, których autorami byli pracownicy IUNG-PIB, PSW im. Papieża JPII oraz osoby spoza tych Instytucji które zgłosiły akces ich prezentacji.

W referatach przedstawiono zagadnienia dotyczące:
– aspektów regionalnych w działalności badawczej IUNG-PIB i prowadzonych analiz zachodzących zmian w kontekście oddziaływania rolnictwa na środowisko;
– znaczenia i ochrony biorożnorodności na obszarach cennych przyrodniczo na Lubelszczyźnie;
– specyfiki rolnictwa i obszarów wiejskich Podlasia jako subregionu Lubelszczyzny;
– znaczenia działalności, a także pespektyw badań rolniczych w PSW w Białej Podlaskiej z uwzględnieniem Eko-Agro-Tech;
– oceny wpływu instrumentów WPR, a szczególnie wybranych działań PROW oraz analizy kierunków rozwoju rodzinnych gospodarstw specjalistycznych i wydajność pracy w rolnictwie;
– oceny zróżnicowania dochodowości gospodarstw rolnych w Polsce;
– wpływu programów rolnośrodowiskowych na efekty zewnętrzne produkcji rolniczej;
– znaczenia innowacji i efektywności energetycznej w aspekcie polityki rolnej.

Materiały z Konferencji zostały opublikowane w formie wydruku (konspektu) prezentacji i przekazane uczestnikom spotkania.

Konferencja była okazją do wymiany poglądów i zacieśnienia współpracy pomiędzy pracownikami naukowymi Instytutu i PSW im. JPII w Białej Podlaskiej. Stworzyła też możliwość zapoznania uczestników spotkania z problematyką badawczą tych Instytucji w odniesieniu do zagadnień związanych z regionalnym zróżnicowaniem produkcji rolniczej w Polsce. W podsumowaniu Konferencji podkreślono, że znaczne regionalne zróżnicowanie istniejące w polskim rolnictwie powinno być coraz mocniej uwzględniane w prowadzonych i przewidywanych działaniach PROW w ramach WPR.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/PSW2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/PSW2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/PSW3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/PSW3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/PSW4.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/PSW4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/PSW5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/PSW5m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content