Spotkanie z MRiRW oraz MNiSW

Wizyta przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w IUNG-PIB

23.05.17  W dniu 19 maja 2017 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Dyrekcją i przedstawicielami IUNG-PIB.

W spotkaniu, które odbyło się w sali  konferencyjnej INCBR wzięli udział: Krzysztof Szulowski – poseł na Sejm RP,

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jarosław Danowski – z-ca Dyrektora do Spraw Nauki i Doradztwa
Eugeniusz Chyłek – Samodzielne Stanowisko ds. Współpracy Nauki z Praktyką
Ryszard Jastrząb –  Naczelnik Wydziału Organizacji Nauki i Nadzoru

Przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
Stanisław Derehajło – Gabinet Polityczny Premiera Gowina
Zbigniew Wojciechowski – Zespół ds. Polityki Naukowej i Innowacji, Departament Innowacji i Rozwoju
Monika Rzepecka – Departament Nauki

oraz przedstawiciele IUNG-PIB:
Wiesław Oleszek – Dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach
Stanisław Krasowicz – z-ca Dyrektora ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych
Teresa Doroszewska – z-ca Dyrektora ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną

Spotkanie rozpoczął prof. Wiesław Oleszek, Dyrektor Instytutu, który powitał wszystkich zebranych i przedstawił prezentację dotyczącą głównych projektów i osiągnięć IUNG-PIB. Podczas prezentacji prowadzono dyskusję mającą związek z omawianymi przez Dyrektora zagadnieniami. Dyrektor Instytutu zwrócił uwagę na fakt, że dotacja statutowa otrzymywana przez Instytut z MNiSW stanowi zaledwie kilkanaście procent budżetu Instytutu, ale jest to stały element finansowania, pozwalający Instytutowi na utrzymanie stabilności finansowej.  Proponowana w dyskusji o przyszłości instytutów likwidacja finansowania statutowego, byłaby w naszym rozumieniu wysoce szkodliwa. Wyjęcie Instytutu spod finansowania MNiSW spowodowałoby również utratę dostępu do innych instrumentów finansowania takich jak: dotacje SPUB, restrukturyzacja, premia na horyzoncie, dotacje do studiów doktoranckich, młodych naukowców, dotacje na środki inwestycyjne na zakup aparatury naukowej i in. W dyskusji związanej z dotacją na utrzymanie potencjału badawczego (dotacja statutowa) uczestniczyli przedstawiciele obydwu ministerstw.

Zwrócono też uwagę na duży sukces Instytutu w pozyskiwaniu środków, w tym ze środków NCBiR w ramach strategicznego programu BIOSTRATEG. Było to okazją do dyskusji o potrzebie kontynuowania tego programu i czynionych przygotowaniach do programu BIOSTRATEG PLUS. Minister Ryszard Zarudzki podkreślił, że obszary badawcze powinny uwzględniać priorytety Wspólnej Polityki Rolnej. Odniósł się również bardzo pozytywnie do innowacyjnych działań IUNG-PIB, podkreślając ich rolę i znaczenie. Dyrektor IUNG-PIB, prof. Wiesław Oleszek podkreślił dobrą pozycję Instytutu pod względem publikacji uwzględnianych przy parametryzacji,  wskazując też liczne prace w wydawnictwach ciągłych i książkowych, upowszechniające wyniki badań. W opinii Ministra Ryszarda Zarudzkiego  prace te mają także bardzo duże znaczenie i powinny być wyżej punktowane.

Po krótkiej dyskusji, w której wzięli udział również pozostali uczestnicy spotkania, Minister Ryszard Zarudzki podkreślił, że obydwa spotkania w wizytowanych w tym dniu Instytutach (PIWET-PIB i IUNG-PIB) były bardzo owocne. Obydwa Instytuty są liderami w swoich zakresach badawczych, mają bardzo wysokie pozycje, znajdują się w czołówce IB podległych temu resortowi. Minister podkreślił potrzebę solidarnej współpracy, która jest podstawą dobrego funkcjonowania. Zaapelował o wzrost krajowych środków na badania naukowe, niezależnie od środków pozyskiwanych z UE.

Po spotkaniu uczestnicy obejrzeli laboratoria i zapoznali się z główną tematyką badawczą realizowaną w Zakładzie Hodowli i Biotechnologii Roślin, Zakładzie Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów, Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej, Zakładzie Biochemii i Jakości Plonów oraz w Głównym Laboratorium Analiz Chemicznych. Kierownicy odwiedzanych zakładów prezentowali realizowaną tematykę. Wizyta była też okazją do krótkiej wymiany informacji z pracownikami obecnymi w poszczególnych zakładach.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/min2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/min2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min4.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min6.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min7.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min8.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min9.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min10.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min10m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min11.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min11m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/min12.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/min12m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content