Seminarium robocze  EIP-AGRI

IUNG-PIB na seminarium roboczym organizowanym przez agendę Komisji Europejskiej EIP-AGRI

08.06.17  W dniach 1-2 czerwca 2017 w Kilkenny w Irlandii odbyły się kolejne z serii warsztatów dotyczących postępu innowacji informatycznej w rolnictwie pt Digital Innovation Hubs: mainstreaming digital agriculture (Cyfrowe Centra Innowacji  – głównym narzędziem dla cyfrowego rolnictwa).

Spotkanie, na które przybyło około 150 osób z 24 krajów członkowskich UE otworzył Komisarz Do Spraw Rolnictwa i Rozwoju Phil Hogan oraz przedstawiciel Parlamentu Europejskiego Paolo De Castro – vice-przewodniczący Komitetu PE do Spraw Rolnictwa i Rozwoju.

Na wstępie części roboczej seminarium przedstawiono dwie krótkie prezentacje plenarne:
1.    Polityka w zakresie cyfryzacji ekonomii UE i Cyfrowych Centrów Innowacji, zaprezentowaną przez Ronana Burgess’a z DG CNECT
2.    Budowa interantywnych innowacyjnych ekosystemów – przykład Cyfrowergo Centrum Innowacji, zaprezentowaną przez Panią Cato Bechtold z Ministerstwa Finansów Kólestwa Holandii.

Po krótkiej części plenarnej nastąpiła część warsztatowe, moderowane profesjonalnie zgodnie z metodyką Delphi. Sesje robocze podzielono na 4 części:
1.    Główne części składowe Cyfrowych Centrów Innowacji (CCI) w rolnictwie, gdzie przedstawiono 6 przykładów już działających centrów, aplikacji internetowych i sieci.
2.    Co oznacza dla mnie CCI?
3.    Specyficzne dla rolnictwa potrzeby i bariery związane z zakładaniem i działaniem CCI.
4.    Identyfikacja inicjatyw, które mogą być włączone w CCI

Po dwóch dniach intensywnej pracy w grupach dokonano podsumowania wyników, w tym wniosków, zapytań i komentarzy w ramach poszczególnych zagadnień tematycznych poruszanych w czasie sesji roboczych. Zgromadzony materiał będzie analizowany przez pracowników DG-AGRI i DG-CNECT przez najbliższe tygodnie i udostępniony w Sieci. Będzie on również stanowił podstawę do określania celów WPR i programów badawczych UE na najbliższe lata.

Dr inż. Rafał Wawer z IUNG, zajmujący się zagadnieniami praktycznego wykorzystania informatyki w rolnictwie, i od kilku lat biorący udział w pracach EIP-AGRI, zaprezentował dobre praktyki budowania systemów informatycznych dla rolnictwa na przykładzie platformy wspomagania decyzji w nawodnieniach ENORASIS, platformy Fi-Ware oraz wskazał jak istotna jest współpraca z użytkownikiem końcowym, zwłaszcza z rolnikami, na każdym etapie tworzenia systemów IT dla rolnictwa: od określania co system ma robić (jaki problem ma rozwiązywać) po interfejs użytkownika, wdrożenia pilotażowe i kształtowanie ceny. Rolnicy powinni być włączani w prace nad innowacyjnymi systemami informatycznymi, jak systemy wspierania decyzji na poziomie pola, gospodarstwa czy łańcucha obrotu produktami pochodzącymi z rolnictwa; od samego początku. To oni powinni określać jakie problemy i potrzeby powinien rozwiązywać tworzony system. Powinien on też być czytelny dla rolników, niezawodny i dopasowany cenowo do realnej stopy zwrotu. Rolnictwo jest gałęzią gospodarki z przyrodzonym wysokim ryzykiem – zbiór i dochód zależy bardzo silnie od kaprysów pogody i od dobrej praktyki w gospodarstwie, dlatego też rolnicy z natury nieufnie podchodzą do nowinek wymyślanych przez naukowców i przemysł, które ich zdaniem nie są sprawdzone w przekonywujący sposób. Aby produkty innowacyjne łatwiej się przyjmował należałoby wprowadzić nie tylko zachęty inwestycyjne  ale również ubezpieczenia dla rolników decydujących się na pilotowe wdrażanie innowacji w swoich gospodarstwach.

W komentarzach zamykających seminarium Komisarz Phil Hogan wskazał na potrzebę cyfryzacji rolnictwa i kształtowania dalszego postępu w kierunku osiągania plonu i dobrobytu na obszarach wiejskich produkując lepszą żywność przy mniejszym obciążeniu dla środowiska. Zwrócił również uwagę jak istotne jest włączenie rolnika w proces innowacji.

Cykl seminariów, organizowanych przez EIP-AGRI, wspieranych przez DG-CNECT, ma na celu określenie barier dla rozwoju sektora ICT w rolnictwie oraz znalezienie złotego środka na poziomie legislacji i finansowania nauki i innowacji, który pozwoliłby Europie przewodzić w postępie w rolnictwie.
Strona EIP-AGRI, gdzie mogą Państwo znaleźć informacje o tym i poprzednich spotkaniach EIP-AGRI znajdują się na stornie internetowej Komisji: https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/kilk2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/kilk2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/kilk3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/kilk3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/kilk4.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/kilk4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/kilk5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/kilk5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/kilk6.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/kilk6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/kilk7.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/kilk7m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content