Konferencja naukowa w IUNG-PIB

Konferencja naukowa w IUNG-PIB

26.06.17  W dniu 20 czerwca 2017 roku w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja naukowa nt. „Zróżnicowanie warunków przyrodniczych produkcji rolniczej w Polsce w aspekcie wielofunkcyjnego rozwoju”. Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji zadania 1.5. Programu Wieloletniego IUNG-PIB na lata 2016-2020.

Zadanie 1.5  „Ocena możliwości i kierunków wykorzystania środowiska z uwzględnieniem koncepcji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, specyfiki obszarów problemowych (OPR) oraz kierunków rozwoju infrastruktury” dotyczy problemów o dużym znaczeniu społeczno-gospodarczym i jest płaszczyzną wielokierunkowej współpracy.

Współorganizatorzy Konferencji to Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich (TROW) oraz Polskie Towarzystwo Gleboznawcze (PTG), Oddział w Puławach.

Celem konferencji było  prezentacja zróżnicowania warunków przyrodniczych w Polsce dla potrzeb produkcji rolniczej z uwzględnieniem aspektów wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Problemy te były analizowane zarówno w ujęciu dynamicznym(lata) jak i przestrzennym.

Konferencję oficjalnie otworzył prof. dr hab. Stanisław Krasowicz (Z-ca Dyrektora IUNG-PIB) oraz kierownik zadania 1.5 w PW IUNG-PIB dr Jan Jadczyszyn. W swoim wystąpieniu prof. dr hab. Stanisław Krasowicz podkreślił znaczenie badań środowiskowych IUNG-PIB w kontekście rozwoju rolnictwa oraz wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Wskazał również na znaczenie współpracy z władzami samorządowymi różnych szczebli zarzadzania.

Podczas konferencji zaprezentowano i przedyskutowano wyniki badań związane z oceną warunków środowiskowych i organizacyjno-przestrzennych dla potrzeb produkcji rolniczej i wielofunkcyjnego rozwoju obszarów problemowych rolnictwa z uwzględnieniem ich wrażliwości na procesy degradacji i potrzeb ochrony siedliska glebowego oraz zasobów wodnych. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano referatu na temat terenów zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę w aspekcie wielofunkcyjnego rozwoju obszarów problemowych rolnictwa oraz rozwoju działalności alternatywnej.

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
1. Jakość i zróżnicowanie siedliska glebowego w Polsce
2. Możliwości zaopatrzenia w wodę rolnictwa z zasobów wód podziemnych
3. Warunki agroklimatyczne w Polsce
4. Regionalne zróżnicowanie polskiego rolnictwa a wykorzystanie zasobów naturalnych
5. Tereny zabudowane i wskazane do zabudowy w aspekcie wielofunkcyjnego rozwoju obszarów  wiejskich
6. Rolnictwo a ochrona zasobów przyrodniczych – wzajemne oddziaływanie na obszarach prawnie chronionych obszarach
7. Zróżnicowanie struktury agrarnej w Polsce

Autorami referatów byli naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Warszawie, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. W konferencji wzięło udział ponad 60 osób z różnych ośrodków naukowych Polski, przedstawicieli administracji samorządowej oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/knj2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/knj2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/knj3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/knj3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/knj4.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/knj4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/knj5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/knj5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/knj7.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/knj7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/knj8.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/knj8m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content