Warsztaty terenowe nt. Gleboznawczej Klasyfikacji Gruntów

Warsztaty terenowe nt. Gleboznawczej Klasyfikacji Gruntów

12.09.17  W dniach 5-7 września 2017 r. w Wojanowie k. Jeleniej Góry odbyły się warsztaty terenowe nt. „60-lecie Gleboznawczej Klasyfikacji Gruntów na terenie Powiatu Jeleniogórskiego”. Organizatorami tego spotkania byli:  Polskie Stowarzyszenie Klasyfikatorów Gruntów,  Polskie Towarzystwo Gleboznawcze,  Instytut Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,  Zakład Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów  IUNG-PIB i powiat jeleniogórski.

Zaraz po ukazaniu się Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów na terenie powiatu jeleniogórskiego, jako jednego z pierwszych w kraju, rozpoczęto powszechną klasyfikację. Klasyfikacja bonitacyjna miała ogromne znaczenie nie tylko dla państwa i rolnictwa, ale też nauki, ponieważ dostarczyła materiałów na temat zmienności gleb naszego kraju.

W części referatowej warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z charakterystyką powiatu jeleniogórskiego, która przedstawiła mgr inż. A. Mucharska, geodeta powiatowy powiatu jeleniogórskiego. O historii i zmianach w tabeli klas gruntów mówiła dr B. Smreczak z IUNG-PIB, a o klasyfikacji uziarnienia i Systematyce gleb Polski z 2011 w odniesieniu do tabeli klas gruntów prof. dr hab. C. Kabała z UP we Wrocławiu.

Charakterystykę pokrywy glebowej powiatu jeleniogórskiego przedstawił mgr inż. D. Gregoliński, główny organizator i pomysłodawca spotkania.

Najważniejszą częścią warsztatów była część terenowa i dyskusja przy profilach glebowych, w trakcie której wymieniano poglądy dotyczące zasad klasyfikacji bonitacyjnej gleb górskich oraz możliwości wdrożenia do tabeli klas gruntów nowego podziału uziarnienia PTG.

W warsztatach uczestniczyły 43 osoby, w tym klasyfikatorzy i naukowcy oraz pracownicy administracji publicznej; rządowej i samorządowej. Wśród zaproszonych gości  i uczestników warsztatów byli prof. dr hab. Z. Zagórski – Prezes Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, mgr A. Konieczyńska – Starosta Jeleniogórski, mgr A. Meusz – Dolnośląski Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego oraz A. Reczyński – Świętokrzyski Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.

W podsumowaniu warsztatów wyrażono potrzebę organizacji kolejnych tego typu spotkań w innych regionach kraju

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/warg2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warg2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warg3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warg3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warg4.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warg4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warg5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/warg5m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content