Warsztaty „Wykorzystanie wyników badań i doświadczeń w rozwoju i urządzaniu terenów rolnych”

Warsztaty naukowe „Wykorzystanie wyników badań i doświadczeń w rozwoju i urządzaniu terenów rolnych”

30.10.17  26 października 2017 r. w Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz urzędem Gminy w Końskowoli, w ramach realizacji zadania 2.7 Programu Wieloletniego IUNG-PIB ustanowionego na lata 2016-2020, zorganizował warsztaty naukowe pt.: „Wykorzystanie wyników badań i doświadczeń w rozwoju i urządzaniu terenów rolnych”.

W części merytorycznej  przedstawiono wyniki badań IUNG-PIB na rzecz gospodarki przestrzennej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Poruszono również problemy scalania gruntów i gospodarowania przestrzenią wiejską w ujęciu gospodarczym, społecznym i ekonomicznym. Zostały omówione wyniki badań ankietowych, które przeprowadzono w gminie Końskowola. Dotyczą one przyszłości tej gminy i rozwoju obszarów wiejskich oraz posłużyć mają opracowaniu gminnych programów urządzeniowo-rolnych.

W drugiej części warsztatów odbył się wyjazd terenowy do Gminy Końskowola, który pozwolił na omówienie skutków przestrzennych, gospodarczych i ekonomicznych związanych ze zmianami obszarów wokół drogi szybkiego ruchu S-12 i włączenia jej do drogi S-17. Miała również miejsce dyskusja, w czasie której omówiono zarówno wyniki badań, jak i doświadczenia innych ośrodków w realizacji scaleń wokółautostradowych, które pozwolą na ich praktyczne wykorzystanie.

W warsztatach wzięło udział 105 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, wojewódzkie biura geodezji, doradztwo rolnicze oraz administrację publiczną i rządową.

W ramach warsztatów wydano materiały zawierające prezentacje wszystkich prelegentów oraz Instrukcję Upowszechnieniową nt. „Wytyczne do opracowania programów urządzeniowo-rolnych gmin”.
W podsumowaniu warsztatów wyrażono potrzebę organizacji kolejnych tego typu spotkań, a kwestia scaleń gruntów jest jednym z wielu przykładów, które wymagają rozwiązań w skali naszego kraju.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/warur2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur4.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur5.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur9.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur6.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur7.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/warur8.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/warur8m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content