konferencja pt. ”Innowacyjne rozwiązania wspierające produkcję chmielu"

Konferencja naukowa ”Innowacyjne rozwiązania wspierające produkcję chmielu zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin”

13.03.18  W dniu 9 marca w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja pt. ”Innowacyjne rozwiązania wspierające produkcję chmielu zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin”. Konferencję zorganizowano w ramach realizacji zadania 2.5 Programu Wieloletniego IUNG-PIB.

Spotkanie było adresowane do producentów chmielu oraz innych osób związanych z branżą chmielarską.  Jego celem było przedstawienie aktualnej sytuacji na rynku chmielu na świecie oraz w Polsce, popularyzacja działań  wspierających stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin, a także prezentacja nowych kierunków badań dotyczących chmielu, które są prowadzone w IUNG-PIB.

Konferencję otworzył z-ca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych– prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, który podkreślił  znaczenie uprawy chmielu dla naszego regionu oraz przypomniał, że Instytut posiada wieloletnią tradycję badań nad chmielem i może poszczycić się dużymi osiągnięciami w tej dziedzinie.

W spotkaniu wzięło udział 135 osób. Najliczniejszą grupę słuchaczy stanowili producenci chmielu. Ponadto w konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz firm skupujących i przetwarzających chmiel. Reprezentowane też było czasopismo branżowe „Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny”, a także firma Enery Composites Spółka z o.o., która we współpracy z IUNG-PIB oraz Rolniczym Zakładem Doświadczalnym „Jastków” Spółka z o.o. realizuje projekt dotyczący innowacyjnych rozwiązań w zakresie konstrukcji nośnej chmielnika, monitorowania i zarządzania plantacją oraz stosowania zabiegów agrotechnicznych w zgodzie z zasadami integrowanej produkcji chmielu.

Podczas konferencji wygłoszono sześć referatów:
– Aktualna sytuacja na rynku chmielu
– Nowe patogeny wirusowe – zagrożenie dla uprawy chmielu w Polsce?
– Platforma sygnalizacji agrofagów – źródło informacji z zakresu integrowanej ochrony roślin
– Innowacyjna konstrukcja nośna chmielników i jej zastosowanie w integrowanej produkcji chmielu
– Kreozot – źródło zanieczyszczeń organicznych w glebach
– Konkursy dotacyjne dostępne dla producentów chmielu w 2018 r.

Po części referatowej miał miejsce panel dyskusyjny. Ożywiona dyskusja koncentrowała się na problemach najbardziej istotnych dla plantatorów. Szczególnie dużo pytań i komentarzy dotyczyło kwestii związanych z potencjalnym zanieczyszczeniem gleb chmielników kreozotem oraz innowacyjnej konstrukcji nośnej.

Warsztaty podsumowała prof. dr hab. Teresa Doroszewska – z-ca  Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną.

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/kch2.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kch2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kch3.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kch3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kch4.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kch4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kch5.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kch5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kch6.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kch6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/kch7.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/kch7m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content