Warsztaty w Boguchwale

Warsztaty naukowe pt. „Postęp technologiczny w uprawie roślin strączkowych”

30.05.18  W dniu 24 maja 2018 r. w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale odbyły się warsztaty naukowe  nt. „Postęp technologiczny w uprawie roślin strączkowych” zorganizowane w ramach zadania 2.3 Programu Wieloletniego IUNG – PIB na lata 2016-2020. Uczestnikami warsztatów byli pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego oraz rolnicy.

Otwarcia warsztatów  dokonali: zastępca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych – prof. dr hab. Stanisław Krasowicz oraz zastępca Dyrektora PODR w Boguchwale mgr inż. Janina Kamińska.

Program obejmował część teoretyczną prezentowaną na sali wykładowej i część praktyczną, w której dokonano prezentacji doświadczeń związanych tematycznie z problematyką warsztatów. Działalność  IUNG-PIB w Puławach, zwłaszcza w aspekcie prowadzonej współpracy z doradztwem rolniczym, przedstawił Koordynator programu wieloletniego IUNG-PIB w Puławach prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, natomiast Dyrektor  PODR w Boguchwale mgr Janina Kamińska omówiła działalność Ośrodka na rzecz rolnictwa w rejonie Podkarpacia. W tej części warsztatów dużo uwagi poświęcono głównym obszarom badań prowadzonych w IUNG-PIB Puławy, w szczególności realizacji programu wieloletniego „Wspieranie działań w zakresie ochrony i  racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych”, wzajemnym relacjom IUNG-PIB z doradztwem rolniczym, formom i kierunkom transferu wyników badań do praktyki rolniczej oraz nowym wyzwaniom dla nauki i doradztwa rolniczego. Przedstawiono szeroki zakres i różnorodność form oddziaływania PODR w Boguchwale na rozwój rolnictwa w tym rejonie Polski.  Wykazano duży potencjał Ośrodka w zakresie prowadzenia działalności doradczej, informacyjnej i edukacyjno-szkoleniowej.

Następnie przedstawiono problematykę dotyczącą postępu technologicznego w uprawie łubinów i soi. Prezentowane zagadnienia wynikały z obecnej roli tych roślin w rolnictwie polskim. Łubiny zajmują największą powierzchnię spośród wszystkich gatunków roślin strączkowych uprawianych w naszym kraju. Natomiast soja jest gatunkiem, który wyróżnia się obecnie dużym zainteresowaniem nauki oraz rolników w aspekcie uprawy i wykorzystania. Referaty w tej części warsztatów wygłosili:
–   prof. dr hab. Janusz Podleśny – Postęp technologiczny w produkcji nasion łubinów.
–   prof. dr hab. Jerzy Księżak – Możliwości uprawy soi w Polsce.

Część polową poprowadził dr Michał Noworól, który zaprezentował doświadczenia prowadzone w PODR w Boguchwale, zwłaszcza  z roślinami strączkowymi.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział i duże zainteresowanie problematyką warsztatów oraz osobom zaangażowanym w organizację tego spotkania.

W imieniu organizatorów
prof. dr hab. Janusz Podleśny

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/wbg2.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/wbg2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/wbg3.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/wbg3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/wbg4.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/wbg4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/wbg5.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/wbg5m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content