Podpisanie umowy dotyczącej utworzenia Krajowego Ośrodka Praktycznego Szkolenia oraz Transferu Wiedzy Rolniczej.

Nowa płaszczyzna współpracy IUNG-PIB w Puławach z doradztwem

14.06.18  W dniu 12.06.2018 r. w IUNG-PIB w Puławach odbyło się spotkanie , którego efektem jest stworzenie nowej płaszczyzny i wzbogacenie współpracy Instytutu z doradztwem rolniczym. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddziału w Radomiu, RZD w Grabowie oraz Dyrekcja IUNG-PIB. Jednostki te powołały  konsorcjum mające na celu prowadzenie wspólnej działalności w zakresie transferu wiedzy i innowacji poprzez stworzenie bazy praktycznego szkolenia dla doradców, nauczycieli i uczniów szkol rolniczych, rolników oraz studentów uczelni rolniczych .

Dyrektor CDR w Brwinowie mgr Jacek Węsierski i Dyrektor IUNG-PIB w Puławach prof. dr hab. Wiesław Oleszek podpisali umowę dotyczącą utworzenia i zakresu oraz form działalności Krajowego Ośrodka Praktycznego Szkolenia oraz Transferu Wiedzy Rolniczej (zwanego KOPS lub Krajowym Ośrodkiem). KOPS został powołany w ramach współpracy CDR w Brwinowie, Oddziału  CDR w Radomiu  oraz IUNG-PIB w Puławach. Będzie on funkcjonował przy wykorzystaniu bazy i części potencjału RZD w Grabowie IUNG-PIB  (woj. mazowieckie).

Jednym z inicjatorów powołania tego Ośrodka był dr inż. Henryk Skórnicki – Dyrektor Oddziału CDR w Radomiu. Dużym zaangażowaniem i aktywnością podczas prac przygotowawczych i organizacyjnych wykazał się także Dyrektor RZD w Grabowie dr inż. Marek Sowiński. Warto podkreślić, że Oddział CDR w Radomiu wnosi do utworzonej jednostki znaczący wkład w postaci zaangażowania grupy specjalistów oraz części sprzętu znajdującego się  wcześniej w gospodarstwie w Chwałowicach.

Przedmiotem działania Ośrodka będzie transfer wiedzy do doradców rolniczych w postaci szkoleń teoretycznych i praktycznych w zakresie tematyki realizowanej w IUNG-PIB, w ramach działalności statutowej, programów wieloletnich oraz różnych projektów badawczych i wdrożeniowych.

Podczas spotkania wskazano, że podjęta inicjatywa będzie sprzyjała zwiększeniu innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz doskonaleniu transferu wiedzy z nauki do doradztwa i praktyki rolniczej.

Dyrektorzy obu jednostek zgodnie stwierdzili, że działalność Ośrodka stworzy nowe możliwości współpracy z uwagi na otwarty jej charakter, wynikający z podpisanej umowy.

Utworzenie Ośrodka jest przykładem poszukiwania nowych rozwiązań wspierających rozwój rolnictwa. Jest też okazją do promocji działalności IUNG-PIB jako instytutu wspierającego doradztwo rolnicze, stale podejmującego nowe wyzwania.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content