Seminarium Naukowe pt. „Program wieloletni IUNG-PIB a biogospodarka”

Program wieloletni IUNG-PIB a biogospodarka – konferencja naukowa

23.01.2019 W dniu 22 stycznia 2019 r. w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach odbyła się konferencja nt. „Program wieloletni IUNG-PIB jako wsparcie rozwoju biogospodarki”. Konferencja była zorganizowana w ramach programu wieloletniego „Wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych na lata 2016-2020”.

Program ten został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów nr 223/2015 z dnia 15 grudnia 2015 r. Jego wykonawcą jest IUNG-PIB w Puławach.

Konferencję otworzył Dyrektor IUNG-PIB prof. dr hab. Wiesław Oleszek, zwracając uwagę na rolę programu wieloletniego we wspieraniu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki oraz ograniczaniu niekorzystnego jej wpływu na środowisko przyrodnicze. Dyrektor zaakcentował również, że program wieloletni jest płaszczyzną partnerskiej współpracy z MRiRW. Pogląd ten podzielił Pan Paweł Ściański – Z-ca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, dziękując zespołowi pracowników IUNG-PIB za współpracę i wspieranie ocen oraz decyzji Resortu.

Celem konferencji było podsumowanie III roku realizacji programu wieloletniego oraz wykazanie, że prowadzone prace stanowią wsparcie dla rozwoju biogospodarki w skali całego kraju i poszczególnych regionów. Problemy te znalazły odzwierciedlenie w 9 referatach /program konferencji/.

Prowadzący konferencję zastępcy Dyrektora IUNG-PIB prof. dr hab. Teresa Doroszewska i prof. dr hab. Stanisław Krasowicz na bieżąco komentowali poszczególne referaty merytoryczne. Zwracali uwagę na związek przedstawianych problemów z istotą i specyfiką koncepcji obszarów strategicznych biogospodarki. Wskazywali także na wzajemne relacje pomiędzy badaniami IUNG-PIB i programem wieloletnim, nakierowanym na analizy, oceny i ekspertyzy oraz na popularyzację wiedzy wśród szerokiego grona zainteresowanych.

W konferencji uczestniczyło 141 osób. Obok przedstawicieli MRiRW, KSCHR, OSCHR, CDR, Lubelskiej Izby Rolniczej, uczestnikami byli dyrektorzy i pracownicy ODR z różnych regionów kraju, pracownicy bratnich instytutów i uczelni, przedstawiciele szkół rolniczych oraz duża grupa pracowników i doktorantów IUNG-PIB.

Podsumowując konferencję, Z-ca Dyrektora prof. dr hab. Stanisław Krasowicz podkreślił, że program wieloletni jest płaszczyzną szerokiej, wielopłaszczyznowej współpracy, a realizowane w jego ramach prace są nakierowane na wspieranie strategicznych obszarów i priorytetów biogospodarki. Podczas dyskusji wskazywano na celowość organizowania tego typu spotkań i szerokiej popularyzacji wyników realizacji programu wieloletniego.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/kpib2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kpib2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kpib3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kpib3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kpib4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kpib4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kpib5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kpib5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kpib6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kpib6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/kpib7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/kpib7m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content