Konferencja naukowa nt. „Rolnictwo – Wspólna Polityka Rolna – Środowisko”

Konferencja naukowa nt. „Rolnictwo – Wspólna Polityka Rolna – Środowisko”

22.03.2019 Ocena wpływu Wspólnej Polityki Rolnej na środowisko jest jednym z najważniejszych działań Instytutu. W związku z realizacją działania 1.8 programu wieloletniego IUNG-PIB, wraz z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Stowarzyszeniem Naukowo – Technicznym Inżynierów I Techników Rolnictwa, zorganizowano konferencję naukową, która odbyła się w budynku Stadionu Miejskiego w Białymstoku dnia 19 marca 2019 r.

Spotkanie zostało otwarte przez prof. dr hab. Stanisława Krasowicza oraz przez dyrektora PODR w Szepietowie mgr inż. Wojciecha Mojkowskiego. Na spotkaniu prezentowano działalność IUNG-PIB w ramach szeroko pojętej polityki rolnej, dotyczącej ochrony środowiska rolniczego oraz zasobów naturalnych. Prezentowane referaty dotyczyły:

  • „Problemy środowiskowe w działalności IUNG- PIB w Puławach”. Prof. dr hab. Stanisław Krasowicz szeroko omówił wszystkie aktywności Instytutu związane ze środowiskiem rolniczym. Szczególną uwagę poświecono długiej tradycji badań rolniczych w Instytucie, projektom badawczym związanym z ochroną środowiska rolniczego oraz wykorzystaniem wyników badań.
  • „Charakterystyka rolnictwa w woj. podlaskim na tle kraju” została zaprezentowana mgr inż. Andrzeja Markowskiego. Na podstawie danych statystycznych oraz badań IUNG-PIB, omówiono wszystkie istotne aspekty rolnictwa w regionie województwa podlaskiego, w szczególności wyróżniające je na tle kraju. Rolnictwo w tym regionie charakteryzuje się wysoką mechanizacją, dużą obsadą zwierząt oraz niską przydatnością rolniczą gleb.
  •  Referat pt. „Wdrażanie WPR w kontekście oddziaływania środowisko przyrodnicze” został przygotowany przez dr hab. Mariusza Matykę, prof. IUNG-PIB. Prezentacja dotyczyła charakterystyki rolnictwa na poziomie kraju, uwzględniając najważniejsze trendy i problemy. Szczegółowo omówiono założenia WPR w kontekście ich wpływu na środowisko oraz klimat.
  •  Referat pt. „Gospodarowanie wodą i glebową materią organiczną w rolnictwie” został zaprezentowany przez prof. dr hab. Jan Kusia. Kompleksowo omówiono problemy gospodarowania wodą i glebą w rolnictwie oraz zaprezentowano praktyki zapewniające lepsze wykorzystanie i ochronę zasobów środowiska.
  •  „Wpływ produkcji rolniczej na różnorodność biologiczną” został zaprezentowany przez dr Pawła Radzikowskiego. Omówiono najważniejsze funkcje różnorodności biologicznej w agroekosystemach, zidentyfikowano największe dla niej zagrożenia oraz przedstawiono instrumenty jej ochrony.

Na Stadionie Miejskim w Białymstoku referatów wysłuchało 140 osób. W konferencji wzięli udział miedzy innymi rolnicy, przedstawiciele PODR, PZDR, ARiMR, IOR-PIB, IUNG-PIB, WIORiN, ZDOO, Politechniki Białostockiej,  TVP 3 oraz lokalni przedsiębiorcy z wiązani z rolnictwem.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/wpr2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wpr2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/wpr3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wpr3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/wpr4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wpr4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/wpr5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wpr5m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content