Warsztaty naukowe w Chełmie

Warsztaty naukowe pt. Gospodarka nawozowa i wyzwania wynikające z Programu Azotanowego” w Polsce

17.05.2019 W dniu 13 maja 2019 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyły się warsztaty naukowe pt. Gospodarka nawozowa i wyzwania wynikające z Programu Azotanowego” w Polsce. Warsztaty dedykowane do nauczycieli i uczniów techników rolniczych, studentów i wykładowców, rolników, pracowników instytucji obsługujących rolnictwo zgromadziły  ponad 110 osób.

Warsztaty zorganizowane we współpracy z PWSZZ w Chełmie i Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą  były elementem realizacji zadania 1.6 programu wieloletniego IUNG-PIB.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z krajowymi i międzynarodowymi  przepisami chroniącymi  środowisko przyrodnicze przed niekorzystnym oddziaływaniem produkcji rolnej (dyrektywa azotanowa, program azotanowy, dyrektywa NEC). W referatach przedstawiono najważniejsze aspekty gospodarki nawozowej w Polsce z uwzględnieniem oddziaływania rolnictwa na jakość wód, przedstawiono problematykę emisji amoniaku do atmosfery, omówiono metody ograniczania emisji biogenów do wód i do atmosfery, przedstawiono także działalność IUNG-PIB w Puławach w zakresie tworzenia  i upowszechniania wiedzy w zakresie racjonalnego i innowacyjnego nawożenia.

Przedstawiono 6 referatów:

  1. Działalność IUNG PIB w Puławach jako wsparcie racjonalnej, innowacyjnej gospodarki nawozowej- prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, dr Agnieszka Rutkowska (IUNG-PIB)
  2. Oddziaływanie azotu pochodzenia rolniczego na jakość wód i gospodarka nawozowa w Polsce – dr Agnieszka Rutkowska, dr Tamara Jadczyszyn (IUNG-PIB
  3. Dyrektywa NEC – zobowiązania i możliwości redukcji emisji amoniaku – dr Zuzanna Jarosz (IUNG-PIB
  4. Program azotanowy – wyzwanie dla rolnictwa w Polsce – dr Tamara Jadczyszyn ((IUNG-PIB)
  5. Bezpieczne dla środowiska techniki aplikacji nawozów – dr hab. Stanisław Parafiniuk (UP w Lublinie
  6. Biostymulatory jako element nowoczesnego rolnictwa – dr hab. Anna Kocira (PWSZZ w Chełmie)

oraz 3 postery.

Spotkanie było dla uczestników dobrą okazją do zapoznania się z badaniami naukowymi prowadzonymi obecnie w IUNG-PIB Puławy oraz wymiany poglądów.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/paz2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content