Spotkanie kończące projekt Manure Standards

Spotkanie kończące projekt Manure Standards w Polsce

06.12.2019 W dniu 4 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie kończące projekt Manure Standards –  Nowe standardy postępowania z nawozami naturalnymi dla zrównoważonego zarządzania pierwiastkami biogenicznymi i zmniejszenia ich rozproszenia w środowisku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu – głównych partnerów projektu w Polsce.

Spotkanie miało charakter podsumowujący projekt, dokonano oceny realizacji jego założeń i celów, wykonanych działań i osiągniętych efektów. Wykład wprowadzający w obszar działania projektu pod tytułem „Stosowane modele ochrony środowiska w produkcji zwierzęcej na przykładzie wybranych krajów członkowskich UE” wygłosił dr hab. Jacek Walczak z Instytutu Zootechniki PIB.

Szczegółowo omówiono poziom realizacji poszczególny pakietów roboczych. Działania wykonane w pakiet WP2 – Wytyczne dla pobierania prób i analizy nawozów naturalnych, oraz gromadzenia danych dotyczących gospodarstw, przedstawił mgr Marek Krysztoforski z CDR Brwinów oddział w Radomiu. Osiągnięcia w pakiecie WP4 – Ocena wpływu nowych standardów nawozów naturalnych na środowisko, ekonomie i instrumenty prawne, omówił dr Damian Wach z IUNG PIB, Osiągnięcia w pakietach WP3 – Wytyczne dla systemu obliczania ilości i jakości nawozów naturalnych i WP5 – Implementacja projektu i działania edukacyjne w krajach Regionu Morza Bałtyckiego były tematem prezentacji dr Piotra Skowrona (IUNG PIB). Istotną częścią tych wystąpień była prezentacja efektów projektu – narzędzi, publikacji i opracowań: Bazy wyników analiz składu chemicznego nawozów naturalnych w krajach regionu Morza Bałtyckiego, ankiety gospodarstwa rolnego, kalkulatora do obliczania ilości i składu nawozów naturalnych w produkcji zwierzęcej, podręcznika dobrych praktyk w zarządzania nawozami naturalnymi i instrukcji pobierania próbek i analizy nawozów naturalnych.

Integralną częścią spotkania była wspólna dyskusja z udziałem partnerów projektu i uczestników spotkania: przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stacji Chemiczno-Rolniczych, naukowców i doradców rolnych. Najważniejsze kwestie dotyczyły możliwości wykorzystania wypracowanych przez projekt narzędzi w tworzeniu krajowej strategii dotyczącej zarządzania nawozami naturalnymi, wykorzystania osiągnięć projektu w działaniach edukacyjnych, oraz przyszłych wyzwań stojących przed polskim rolnictwem w problematyce nawożenia.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/stman2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman8.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/stman9.jpg,images/stories/zdjecia/2019/stman9m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content