Chroniąc rośliny chronisz życie

Chroniąc rośliny chronisz życie

17.01.2020 7 stycznia odbyła się w Belwederze, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, konferencja pt. „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”. Była to konferencja inaugurująca Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w Polsce. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2020 – Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin, a hasło przewodnie wydarzenia brzmi: „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Konferencja została zorganizowana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP. W wydarzeniu wzięło udział ok. 120 osób; w tym ministrowie, parlamentarzyści, dyrektorzy departamentów, dyrektorzy instytutów badawczych, przedstawiciele jednostek zajmujących problematyką rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.

Prezydent RP Pan Andrzej Duda oficjalnie ogłosił początek obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce. Zwrócił uwagę zgromadzonym na szczególne miejsce organizacji konferencji w Rezydencji Belweder, wyjątkowym miejscu w Warszawie, z bogactwem roślinności i wieloma pomnikami przyrody. Roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu. Warunki życia ludzi zależą od roślin i ich zdrowia – stwierdził Prezydent.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyraził przekonanie, że troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie to w rzeczywistości dbałość o przyszłość człowieka. Podkreślił konieczność przyjęcia zrównoważonego podejścia do rolnictwa tak, by stosowanie chemicznych środków przeciwko chorobom i szkodnikom w uprawach ograniczyć do minimum. Stwierdził też, że do prowadzenia nowoczesnego rolnictwa, jest niezbędna kompleksowa wiedza na temat gleby, zmianowania i współistnienia roślin.

W konferencji głos zabrał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który podkreślał znaczenie zrównoważonej produkcji żywności. Zachęcał naukowców do sięgania po granty na badania i rozwój w zakresie zdrowia roślin zwracając uwagę, że w nowym budżecie na lata 2020-2027 będzie około 10 mld euro na ten cel. Wiceminister klimatu Małgorzata Golińska w trakcie swojego wystąpienia podkreśliła, że zagrożenie dla zdrowia roślin i dla rodzimych ekosystemów, jakie wiąże się z introdukcją nowych gatunków szkodników i organizmów chorobotwórczych dla roślin, nasila się w warunkach zmian klimatycznych i związanych z nimi gwałtownych zjawisk pogodowych. Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO) Francoise Petter podkreśliła, że do wzrostu zagrożenia zdrowia roślin  przyczyniają się zmiany klimatyczne i działalność człowieka. Zmiany ekosystemów i ograniczenie bioróżnorodności powoduje tworzenie nowych nisz, w których mogą rozwijać się szkodniki i organizmy chorobotwórcze dla roślin.

W swoim wystąpieniu pt. „Zdrowie roślin i jego wpływ na rolnictwo oraz gospodarkę” Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski wskazał na potrzebę przyjęcia holistycznego podejścia do zagadnień zdrowia: ludzi, zwierząt i roślin jednocześnie podkreślając, że najbardziej skuteczną metodą ochrony zdrowia jest prewencja. Podsumowując przebieg konferencji, Andrzej Chodkowski podziękował prelegentom i uczestnikom zapraszając ich do odwiedzenia nowej, uruchomionej z początkiem 2020 roku strony internetowej Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce: http://www.RokRoslin.pl, gdzie można znaleźć informacje o wielu interesujących wydarzeniach.

{slimbox

images/stories/zdjecia/2020/chrchz1.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz0m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz1.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz1m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz2.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz3.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz4.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz5.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz6.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content