Szkolenia dla doradców z zakresu integrowanej ochrony roślin

Cała operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”, w ramach działania „Wsparcie dla szkolenia doradców Objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.  Instytucją zarządzającą działaniem i zlecającą je (w formie przetargu nieograniczonego) jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, działająca w imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – instytucji zarządzającej PROW 2014-2020.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB realizuje szkolenia w module rolniczym w konsorcjum z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (lider konsorcjum), Instytutem Ochrony Roślin w Poznaniu oraz Instytutem Ogrodnictwa. W 2020 r. szkolenia dla doradców z województwa mazowieckiego odbyły się ze znaczącym opóźnieniem ze względu na ograniczenia prawne związane z zagrożeniem COVID-19. Ze względu na pandemię realizacja szkoleń dla pozostałych województw została przesunięta na rok 2021. Wszystkie przeprowadzone dotychczas szkolenia odbywały się z zachowaniem wysokich standardów sanitarnych (dystrybucja maseczek ochronnych wśród słuchaczy, dystans społeczny, środki ochronne w czasie transportu na zajęcia terenowe i w czasie spożywania posiłków).

Wiedza jaką słuchacze otrzymali  na wykładach w Instytucie oraz podczas pobytu w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB w Grabowie n. Wisłą dotyczyła ochrony roślin jak również agrotechniki zgodnej z dobrymi praktykami rolniczymi zarówno w zakresie rolnictwa jak i ochrony środowiska. Tematyka wykładów szkoleniowych to:

·         Przegląd patogentów i szkodników roślin rolniczych, regulacja zachwaszczenia po wykonaniu zasiewów i sadzeniu. Charakterystyka najważniejszych chwastów.

·         Narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu ochrony roślin rolniczych.

W czasie zajęć praktycznych słuchacze przeprowadzali diagnostykę polową i laboratoryjną objawów chorób i szkodników występujących na roślinach rolniczych, uszkodzeń przez nie powodowanych oraz przeprowadzali diagnostykę polową chwastów. Zajęcia były prowadzone w 3 różnych terminach (czerwiec, lipiec, wrzesień) ze względu na różne okresy występowania szkodników i chorób roślin na polach uprawnych.

Wysoki poziom szkoleń zapewniła kadra doświadczonych ekspertów z różnych jednostek wchodzących w skład konsorcjum:

  • dr hab. Paweł Bereś – prof. IOR, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu – Pracownia w Rzeszowie
  • dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk – prof. IUNG, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB – Zakład Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej
  • dr Artur Godyń – Instytut Ogrodnictwa
  • prof. Janusz Smagacz – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB – Zakład Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej
  •  mgr inż. Waldermar Świechowski – Instytut Ogrodnictwa

Za organizację i koordynację 2 szkoleń w module rolniczym, odbywających się w IUNG-PIB, odpowiadali pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw

W szkoleniu, w dwóch grupach szkoleniowych po 24 osoby wzięło udział 48 doradców. Wszystkie osoby, które zostały zakwalifikowane na szkolenie ukończyły je otrzymując stosowne zaświadczenie.

/MK, KM/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content