sommit

∑OMMIT

Zrównoważone zarządzanie substancją organiczną gleby łagodzące równowagę miedzy sekwestracją węgla a stratami N2O, CH4 i NO3 (∑OMMIT)

SUstainable Management of soil Organic Matter to MItigate Trade-offs between C sequestration and N2O, CH4 and NO3 Losses (∑OMMIT)

IUNG-PIB uczestniczy w projekcie

Przedstawiciel w IUNG-PIB:
dr hab. Alina Syp, prof. IUNG-PIB

Projekt ten jest finansowany przez „Europejski Wspólny Program dotyczący zarządzania glebami rolniczymi (EJP-Soil)”. W projekcie ∑OMMIT tym bierze udział 13 instytucji z 9 krajów europejskich. Działania koordynuje CREA z Włoch. Ogólnym celem projektu jest identyfikacja strategii gospodarowania glebą, które sprzyjają sekwestracji dwutlenku węgla w glebie, przy jednoczesnym minimalizowaniu emisji gazów cieplarnianych na skalę europejską.

Pracownicy naukowi IUNG-PIB wyjaśnia, że recykling odpadów organicznych, takich jak komposty, poferment itp., w glebie jest podstawową europejską strategią zwiększania żyzności i produktywności gleby, przy jednoczesnym ograniczaniu nagromadzenia odpadów organicznych w środowisku. Jednak reakcje gleby i upraw na materię organiczną zależą między innymi od klimatu i rodzaju gleby. Dlatego nawożenie organiczne musi być koniecznie dostosowane do określonych regionów, aby jednocześnie zwiększać sekwestrację C i zmniejszać uwalnianie metanu i podtlenku azotu, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Pozwoli to na przekształcenie gleby w pochłaniacz dwutlenku węgla zamiast w jego źródło.

Nadrzędnym celem projektu jest ocena, jakie rodzaje organicznych środków poleszających właściwości gleby, gdzie i kiedy są powiązane ze zwiększoną sekwestracją C w glebie i zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych. Badania wskazują, że każdy obszar charakteryzują określone uprawy, wymagania żywieniowe i klimat, które mają wpływ na gospodarkę organiczną gleby. Ten ambitny projekt w sposób zintegrowany zbada wszystkie te aspekty w całej Europie i stworzy plan działań dla interesariuszy i użytkowników końcowych, który wspomoże wiedzę nowej generacji opartą na zarządzaniu nieodnawialnym zasobem: glebą.

Strona projektu ∑OMMIT (ENG): https://projects.au.dk/research-projects/ommit/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content