Domek Gotycki w Puławach

Zespół pałacowo-ogrodowy w Puławach uzyskuje status „Pomnika historii”

Po złożeniu wymaganej dokumentacji, na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wpisał 31 maja 2021 r. Zespół pałacowo-ogrodowy w Puławach na zaszczytną listę „Pomników historii”.

Zespół pałacowo-ogrodowy w Puławach stał się „Pomnikiem historii”, ponieważ jest typowym przykładem dawnej rezydencji magnackiej skupiającej w swoich granicach rozwiązania o charakterze reprezentacyjnym, gospodarczym i przemysłowym. Obiekt ten cechuje wysoka wartość historyczna, artystyczna i estetyczna zarówno w samej formie architektury rezydencjonalnej, liczbie obiektów (Pałac z kordegardami, Pałac Marynki, Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Domek Greckim, Domek Żółty, Altana Chińska, Kaplica Pałacowa z dzwonnicą, Stacja Pomp, Groty oraz elementy małej architektury) na terenie Zespołu pałacowo-ogrodowego, jak i w realizacji sztuki ogrodowej. Ponadto posiada on czytelny układ przestrzenny z zachowanymi charakterystycznymi elementami struktury ogrodu regularnego i krajobrazowego, powiązanego widokowo z krajobrazem otaczającym, z oryginalnym zasobem roślinnym i układem wodnym, jakim jest naturalny zbiornik wodny (Łacha Wiślana).

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie uznania za pomnik historii „Puławy – zespół pałacowo-parkowy” link

Zespół pałacowo-ogrodowy to nie tylko obiekty zabytkowe, ale także pamięć o działalności patriotyczno-kulturalnej założycielki pierwszego w Polsce muzeum gromadzącego pamiątki narodowe − Izabeli ks. Czartoryskiej.

Aspekty te stanowiły podstawę do ubiegania się o przyznanie statusu „Pomnika historii”. Przygotowaniem dokumentacji projektowej na wniosek dyrekcji IUNG-PIB przy współudziale Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zajęła się dr Grażyna Hołubowicz-Kliza.

Uzyskanie przez IUNG-PIB statusu „Pomnika historii” dla Zespołu pałacowo-ogrodowego podniosło prestiż nie tylko miasta Puławy, ale także całej Lubelszczyzny.

/GHK/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content