Wizyta studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w RZD IUNG-PIB Werbkowice

W ramach współpracy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa  − PIB w Puławach z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie 21 czerwca 2021 r. Rolniczy Zakład Doświadczalny w Werbkowicach gościł na zajęciach naukowo-dydaktycznych studentów wraz z opiekunem praktyk dr inż. Marzeną Tomaszewską.

Zajęcia rozpoczął dyrektor RZD dr inż. Piotr Kozera, przedstawiając w postaci multimedialnej prezentacji historię oraz bieżącą działalność i specyfikę Zakładu w Werbkowicach. Zaznaczył on studentom, że Zakład jest integralną częścią Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali przekazu, o czym świadczyły licznie zadawane przez nich pytania.

Spotkanie miało na celu głównie przybliżyć studentom produkcję zwierzęcą w Zakładzie. W gospodarstwie znajdującym się w Werbkowicach obejrzeli oni owczarnię, gdzie prowadzone były doświadczenia hodowlane we współpracy z SGGW w Warszawie, pod kierunkiem prof. dr. hab. Romana Niżnikowskiego. Wskutek prac hodowlanych polegających na krzyżowaniu owiec rasy berrichon du cher z wrzosówką  powstały nowe rasy wrober i wrober roztoczański.

Kolejnymi zaprezentowanymi studentom zwierzętami hodowanymi w celu zachowania potencjału genetycznego były konie małopolskie. Dyrektor RZD omówił sposób pozyskania na ten cel dopłat z ARiMR.

Ostatnim punktem spotkania była Ferma w Kotorowie, gdzie uczestnicy terenowych zajęć obejrzeli halę udojową, a także zapoznali się z żywieniem bydła mlecznego, jakie jest stosowane w Zakładzie. Doktor Piotr Kozera przedstawił kierunki działalności Fermy, na której jest prowadzony chów bydła mlecznego w systemie wolnostanowiskowym opartym na oborach z ażurowymi ścianami zapewniającymi odpowiedni dobrostan zwierząt przy bardzo wysokich temperaturach powietrza. Ponadto zaprezentował studentom stosowane w Zakładzie nowatorskie rozwiązania organizacyjno-technologiczne w zakresie organizacji gospodarki paszowej nastawionej przede wszystkim na paszę pozyskaną z własnego gospodarstwa. Omówił również problemy produkcyjne mleka wynikające z wypasu krów.

Zajęcia dydaktyczne w RZD Werbkowice były lekcjami praktyki zawodowej, a sami studenci wykazali duże zainteresowanie specyfiką prowadzonej w Zakładzie działalności. RZD Werbkowice oczekuje na kolejne zajęcia ze studentami i uczniami szkół zawodowych.


Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content