Szkolenia z integrowanej ochrony roślin – koniec operacji

29 września 2021 roku zakończyliśmy w IUNG-PIB realizację cyklu szkoleniowego realizowanego od 2020 roku na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki sprawnej współpracy IUNG-PIB, Instytutu Ochrony Roślin (IOR), pracowników Instytutu Ogrodnictwa (InHort) i lidera operacji Centrum Doradztwa Rolniczego – Oddział w Radomiu udało się przeszkolić znaczącą grupę doradców.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, w tym Rolniczy Zakład Doświadczalny w Grabowie, realizował szkolenia w ramach: cz. 2 – woj. mazowieckie w 2020 r. i w ramach cz. 1 – krajowej woj. podkarpackie i lubelskie w 2021 r.

Każda z grup szkoleniowych, koordynowanych przez IUNG-PIB, liczyła 24 doradców (2 grupy 2020 i 2 grupy 2021), przy czym grupy ćwiczeniowe były 12-osobowe.

Zajęcia wykładowe realizowane były w Centrum Szkoleniowo Kongresowym IUNG-PIB w Puławach (CSK). Zajęcia praktyczne w CSK, w salach wyposażonych w mikroskopy i binokulary oraz mikroskopy cyfrowe, a także na polach doświadczalnych Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Grabowie, m.in. pod opieką dyrektora dr. Marka Sowińskiego.

Wysoki poziom merytoryczny zapewnili wykładowcy – pracownicy naukowi z IUNG-PIB z Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej, IOR, Instytutu Sadownictwa: dr hab. Janusz Smagacz – prof. IUNG-PIB, dr hab. Paweł Bereś – prof. IOR, dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk – prof. IUNG-PIB, dr Artur Godyń, mgr inż. Waldemar Świechowski.

Program szkoleń obejmował 48h zajęć teoretycznych i praktycznych w różnych okresach wegetacyjnych. Ramowy program szkolenia z integrowanej ochrony roślin w specjalizacji rolnictwo, realizowany był m.in. przez IUNG-PIB i obejmował następujące przedmioty:

Lp.TematLiczba godzin
   Zajęcia teoretyczne8
  1.Przegląd patogenów roślin rolniczych3
  2.Przegląd szkodników roślin rolniczych3
  3.Regulacja zachwaszczenia po wykonaniu zasiewów i sadzeniu. Charakterystyka najważniejszych  chwastów.1
  4.Narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu ochrony roślin rolniczych1
   Zajęcia praktyczne40
  1.Diagnostyka polowa i laboratoryjna objawów chorób występujących na roślinach rolniczych18
  2.Diagnostyka polowa szkodników występu jących na roślinach rolniczych i uszkodzeń przez nie powodowanych18
  3.Diagnostyka polowa chwastów4
   Ogółem48

Szkolenia z zakresu integrowanej ochrony roślin, na zlecenie ARiMR, w innych instytucjach realizowane były w specjalizacjach: rolnictwo, sadownictwo i warzywnictwo.

Nad koordynacją prawidłowego przebiegu szkoleń w IUNG-PIB czuwali m.in. pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw oraz Dział Wspomagania Badań. Wysoki poziom nauczania oraz satysfakcję z organizacji cyklu szkoleniowego potwierdzili sami uczestnicy w anonimowych ankietach dla ARiMR. Serdecznie dziękujemy. Prawidłowy przebieg przedsięwzięcia, przy szeregu wyzwań związanych z pandemią, to efekt wieloletniej współpracy IUNG-PIB z ośrodkami doradztwa rolniczego, w tym Centralnym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz instytutami badawczymi MRiRW.

/MK/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content