Bronowanie zasiewów na polu ekologicznym

Informacja o stanie upraw za marzec 2022 r. w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB.

RZD Baborówko. Przebieg pogody w marcu okazał się niekorzystny dla większości upraw ozimych a także zasianego w połowie marca jęczmienia jarego. Po raz pierwszy w historii rejestracji danych meteorologicznych w Baborówku czyli od roku 1971 w marcu nie odnotowano żadnych opadów, a dodatkowo problem suszy w glebie pogłębiały często występujące podmuchy silnego wiatru i nocne przymrozki do – 5,9°C. Średnia dobowa temperatura marca była niższa o ponad 1°C od średniej dobowej lutego co w połączeniu ze suszą i silnym wiatrem skutkowało ograniczoną wegetacją roślin. Ze względu na fazę rozwojową oraz przebieg pogody najwięcej zabiegów agrotechnicznych wykonano w rzepaku ozimym: nawożenie mineralne, zabiegi herbicydowe i insektycydowe.  W związku z brakiem opadów ich suma od początku roku do końca marca wyniosła ok. 75 mm.

RZD Błonie-Topola. Marzec 2022 r. zapisał się w historii RZD Błonie jako jeden z najbardziej suchych. W ciągu minionego miesiąca nie odnotowano żadnych opadów atmosferycznych. Był to też miesiąc wyjątkowo zimny i wietrzny. Minimalna temperatura jaką odnotowano wyniosła -6,8 st. C. Wierzchnia warstwa gleby jest już dosyć mocno przesuszona. Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że wegetacja zbóż ozimych przebiega w tym roku wolniej. Na pszenicy widać też negatywne skutki ujemnych temperatur. Na początku miesiąca na polach obsianych pszenicą ozimą wysiano nawóz azotowy. Pszenica przezimowała dobrze, rośliny tylko w niewielkim stopniu porażone są chorobami grzybowymi.

Trzecia dekada marca to tradycyjnie czas rozpoczęcia siewów buraków cukrowych. W tym roku siew rozpoczęto 26 marca, warunki pogodowe umożliwiły obsianie 50 ha w ciągu 5 dni. Obecnie panująca sucha i zimna aura nie sprzyja niestety szybkim wschodom buraka. Na powierzchni 4 ha zasiana została odmiana Conviso Smart (tolerancja na herbicydy-inhibitory ALS), reszta pól obsiana została tradycyjnymi odmianami buraka. W marcu zasiano również 10 ha pszenicy jarej. Zimna i sucha aura panująca w marcu nie sprzyja niestety wschodom zbóż jarych. Oprócz intensywnych prac polowych w zakładzie zrealizowano również inwestycję związaną z budową silosu zbożowego.

RZD Borusowa. Marzec w RZD Borusowa był wyjątkowo suchy w tym roku. Brak okrywy śnieżnej i opadów deszczu w okresie zimy spowodował znaczne wysuszenie gleby. Duże różnice temperatur między nocą a dniem miały niekorzystny wpływ na rośliny. W drugiej dekadzie miesiąca występowały nocne kilkunastostopniowe mrozy, w trakcie dnia obserwowano znaczne ocieplenie. W pierwszych dniach marca wykonano nawożenie azotem rzepaku ozimego oraz pszenicy ozimej. W późniejszych dniach zastosowano przedsiewne nawożenia fosforowo-potasowe pod buraki cukrowe połączone z wstępną uprawą .

RZD Grabów. Tegoroczny marzec okazał się bardzo suchy i dość ciepły. W ciągu całego miesiąca odnotowano niespełna 10 mm opad. Gleba bardzo szybko traciła nadmiar wilgoci, tak że na polach meliorowanych można było rozpocząć prace polowe już w pierwszej dekadzie. Rozpoczęto je od rozsiewu dawki uzupełniającej wapna granulowanego na niektóre pola i wywozu obornika pod kukurydzę. W połowie miesiąca prace polowe rozpoczęły się na dobre. Wykonane zostały wszystkie zabiegi nawożenia łąk i pastwisk, oraz zaaplikowano pierwszą dawkę azotu na zboża ozime w formie RSM-S 26 przy użyciu opryskiwacza polowego. W celu zatrzymania wilgoci w glebie na polach pod siew roślin jarych wykonana została uprawa kultywatorem lub broną ciężką a następnie wysiew nawozów NPK. Pod koniec miesiąca zasiana została pszenica jara, mieszanki zbożowe oraz większość doświadczeń. Jęczmień jary jako bardziej wrażliwy na niskie temperatury będzie wysiany w I dekadzie kwietnia. W III dekadzie miesiąca wilgotność gleby była na tyle stabilna, że w doświadczeniach ekologicznych zbóż ozimych można było przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne i odchwaszczające.      

RZD Kępa Puławy. Marzec był czasem intensywnych prac polowych. Po nawożeniu zbóż ozimych, których przezimowanie nie przyniosło strat, zajęto się siewem bobiku, facelii i pszenicy jarej. Przeszkodą w kontynuacji prac polowych okazał się śnieg, który spadł w ilościach zadziwiających 1 kwietnia. Uniemożliwiło to planowane siewy zbóż jarych oraz buraków cukrowych. Planujemy kontynuację prac, gdy pozwolą na to warunki pogodowe. W końcu marca w szklarni został wysiany tytoń. Obecnie jest pikowany do wielodoniczek, z których w maju zostanie przesadzony do gruntu. W marcu zakończono także prace związane z cięciem zimowym drzew i usuwaniem gałęzi z sadu.

            Warunki pogodowe w marcu można scharakteryzować w następujących sposób: zimna wiosna, długo utrzymujące się przymrozki, brak wiosennych opadów deszczu, niespodziewany opad dużej ilości śniegu.

RZD Werbkowice. W marcu 2022 r. w RZD Werbkowice wykonano siew pszenicy jarej. Siewy przeprowadzono w dniach 16 do 20.03.2022r,  na pow. 60 ha. Ze względu na niekorzystne warunki opóźniono siew mieszanki zbożowo-strączkowej. Wykonano zabiegi herbicydowe na polach przeznaczonych pod siew buraków cukrowych. Zakupiono nasiona buraków cukrowych oraz kukurydzy. Po wykonaniu badań zasobności gleb, rozpoczęto nawożenie obornikiem i gnojowicą. Przebadano skład chemiczny obornika i gnojowicy, ze szczególnym uwzględnieniem zawartości N.

RZD Wielichowo. Pomimo nadejścia astronomicznej „wiosny” w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Wielichowie, wręcz przeciwnie aury wiosny „nie widać”. W marcu przez 29 dni występowały nocne przymrozki, niektóre dni nawet do minus -6,7ºC i silne mroźne wiatry co znacznie przesuszyło glebę oraz utrudniło wegetację roślin. Stan roślin jest zły, wręcz na glebach lekkich niektóre rośliny są wysmolone, zamierają, zmieniają barwę. W okresie całego miesiąca wystąpił opad atmosferyczny w wysokości tylko 1mm. Wiatry utrudniały wykonanie uprawy pola i zasiew buraków cukrowych. Pola nawiedziły również burze piaskowe. W marcu zasiano owies i zastosowano nawożenie pierwszą dawką azotu oraz kizerytu na wszystkich oziminach.

RZD Wierzbno. Marzec to bardzo ważny okres dla rolnictwa, który wpływa na kształtowanie plonu w oziminach. Mimo niesprzyjającej pogody, od 1 marca  rozpoczęto wysiew pierwszej dawki nawozów azotowych. Z uwagi na niesprzyjającą pogodę, z lekkim opóźnieniem, bo dopiero 14 marca, rozpoczęto siew owsa. Groch z uwagi  na niskie temperatury w nocy również wysiano później bo 22 marca. Na podstawie wieloletniego doświadczenia prognozuje się, ze powyższe zmiany w terminie siewu, nie będą miały negatywnego wpływu na plonowanie w/w. roślin.

Bardzo niepokojącym zjawiskiem w marcu 2022 r. jest postępująca susza – od początku do ostatnich dni marca nie odnotowano żadnych opadów atmosferycznych.. Mimo to zgromadzona w glebie woda na razie pozwala roślinom na prawidłowy rozwój. Istnieje jednak  niebezpieczeństwo związane z kolejnym niekorzystnym czynnikiem jakim są nocne przymrozki, które w połączeniu  z bardzo silnymi wiatrami, mogą mieć negatywny wpływ na plantacje zarówno ozimin jak i zbóż jarych oraz grochu.

RZD Żelisławki. Marzec w 2022 roku okazał się bardzo niekorzystnym dla przebiegu wegetacji roślin uprawnych. Brak okrywy śnieżnej w okresie zimowym i całkowity brak opadów w m-c marcu spowodował zahamowanie rozwoju roślin. Negatywny wpływ na stan upraw miały też przymrozki do -8 stopni, które występowały praktycznie codziennie. Niesprzyjające warunki pogodowe nie przeszkodziły w wykonaniu niezbędnych prac polowych. Od 1 marca wszystkie uprawy zostały zasilone I dawką nawożenia azotowego. Tam gdzie była konieczność uzupełnienia składników pokarmowych przeprowadzono korekcyjne nawożenie nawozami potasowymi i magnezowo-siarkowymi. W zakładzie zaplanowane zasiewy roślin jarych zostały wykonane:

1). Groch – 7 ha

2). Owies- 10,06 ha

3). Jęczmień jary 52,78 ha.

RZD „JASTKÓW  W pierwszej połowie marca kontynuowano wykonywanie przewodników roślin chmielu. Oprócz tej pracy pracownicy przygotowywali sprzęt rolniczy do wiosennych prac polowych. W drugiej połowie marca rozpoczęto prace polowe na plantacjach chmielu oraz w uprawach roślin ozimych.

Wykonano niezbędne remonty i konserwacje konstrukcji nośnych na plantacjach chmielu, naciągnięto siatkę nośną i przygotowano do etapu zawieszania przewodników roślin. W trzeciej dekadzie marca rozpoczęto nawożenie azotowe zbóż ozimych. W ostatnich dniach miesiąca rozpoczęła się w Jastkowie ponownie zima ponieważ padał intensywnie śnieg, utworzyła się pokrywa o grubości około 20 cm. Temperatury w dzień wynosiły niewiele ponad 0 stopni, a nocą spadały do wartości ujemnych. Takiego ataku zimy jak w ostatnich dwóch dniach marca nie odnotowaliśmy przez całą kalendarzową zimę.

Materiał przygotowany przez:Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content