W dniu 19 maja 2022 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK w Innowacyjno – Naukowym Centrum Badań Rolniczych – INCBR w Puławach.
Na spotkaniu było nam niezmiernie miło gościć Panów:
- dr Andrzeja Lewickiego – Specjalistę ds. fermentacji (UP Poznań)
- dr Jakuba Pulkę – Specjalistę ds. kompostowania (UP Poznań)
- dr inż. Szymon Szufę – Starszego technologa procesu toryfikacji (Politechnika Łódzka)
- dr inż. Łukasza Adriana – Technologa ds. koncepcji projektu i przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka)
- mgr inż. Piotr Piersę – Technologa ds. przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka)
Głównym celem spotkania było omówienie istotnych kwestii związanych z realizacją poszczególnych etapów projektu wraz z przedyskutowaniem kluczowych zagadnień technologicznych, dotyczących przygotowania nośników na bazie płynnego pofermentu, kompostu i toryfikatu.
Inspiracją do rozmów i prowadzonych dyskusji było przeanalizowanie zaplanowanych w projekcie wspólnych działań wraz ze szczegółowym omówieniem testów mikrobiologicznych związanych z efektywnością bakterii na poszczególnych nośnikach organicznych.
Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń, podjęcia nowych zagadnień oraz wspólnych planów naukowych i rozwojowych w ramach kolejnych innowacyjnych projektów. Mamy nadzieję, że niebawem odwiedzimy zarówno Politechnikę Łódzka, jak również Uniwersytet Przyrodniczy w celu zapoznania się z infrastrukturą technologiczną niezbędną do badań procesów fermentacji, kompostowania i toryfikacji w ramach realizacji etapu 3 i 4, które rozpoczynają się w lipcu bieżącego roku.
Etap 3: Fermentacja metanowa jako metoda produkcji płynnego nośnika dla dedykowanych bakterii.
Etap 4: Kompostowanie i toryfikacja biomasy jako metody produkcji stałego nośnika dla dedykowanych bakterii.
Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.inno-mik.pl i zapoznania się z kolejnymi profilami osób tworzących zespół projektu INNO-MIK. Do biogramów osób pracujących w Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB dołączyły sylwetki osób pracujących w Zakładzie Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów IUNG-PIB, których prace (przygotowanie materiału glebowego, biotesty szklarniowe i analizy fizykochemiczne) rozpoczynają się już w lipcu br. w ramach Etapu 2: Wybór optymalnego składu inokulum dla wspomagania roślin w warunkach suszy.
Z wyrazami szacunku
Zespół projektu INNO-MIK