Spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK

W dniu 19 maja 2022 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK w  Innowacyjno – Naukowym Centrum Badań Rolniczych – INCBR w Puławach.

Na spotkaniu było nam niezmiernie miło gościć Panów:

  • dr Andrzeja Lewickiego – Specjalistę ds. fermentacji (UP Poznań)
  • dr Jakuba Pulkę – Specjalistę ds. kompostowania (UP Poznań)
  • dr inż. Szymon Szufę – Starszego technologa procesu toryfikacji (Politechnika Łódzka)
  • dr inż. Łukasza Adriana – Technologa ds. koncepcji projektu i przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka)
  • mgr inż. Piotr Piersę – Technologa ds. przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka)

Głównym celem spotkania było omówienie istotnych kwestii związanych z realizacją poszczególnych etapów projektu wraz z przedyskutowaniem kluczowych zagadnień technologicznych, dotyczących przygotowania nośników na bazie płynnego pofermentu, kompostu i toryfikatu.

Inspiracją do rozmów i prowadzonych dyskusji było przeanalizowanie zaplanowanych w projekcie wspólnych działań wraz ze szczegółowym  omówieniem testów mikrobiologicznych związanych z efektywnością bakterii na poszczególnych nośnikach organicznych.

Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń, podjęcia nowych zagadnień oraz wspólnych planów naukowych i rozwojowych w ramach kolejnych innowacyjnych projektów. Mamy nadzieję, że niebawem odwiedzimy zarówno Politechnikę Łódzka, jak również Uniwersytet Przyrodniczy w celu zapoznania się z infrastrukturą technologiczną niezbędną do badań procesów fermentacji, kompostowania i toryfikacji w ramach realizacji etapu 3 i 4, które rozpoczynają się w lipcu bieżącego roku.

Etap 3: Fermentacja metanowa jako metoda produkcji płynnego nośnika dla dedykowanych bakterii.

Etap 4: Kompostowanie i toryfikacja biomasy jako metody produkcji stałego nośnika dla dedykowanych bakterii.

            Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.inno-mik.pl i zapoznania się z kolejnymi profilami osób tworzących zespół projektu INNO-MIK. Do biogramów osób pracujących w Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB dołączyły sylwetki osób pracujących w Zakładzie Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów IUNG-PIB, których prace (przygotowanie materiału glebowego, biotesty szklarniowe i analizy fizykochemiczne) rozpoczynają się już w lipcu br. w ramach Etapu 2: Wybór optymalnego składu inokulum dla wspomagania roślin w warunkach suszy.

Z wyrazami szacunku

Zespół projektu INNO-MIK

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content