W dniach 6 – 8 września 2022 r. w Radoczy koło Wadowic odbył się XXVIII Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa SERiA. Jego organizatorami byli pracownicy Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
W kongresie aktywnie uczestniczyło 6 pracowników IUNG- PIB w Puławach (organizatora poprzedniego kongresu w Kazimierzu Dolnym w 2021 r.).
Prof. dr hab. Stanisław Krasowicz w ramach sesji plenarnej przedstawił referat „Zmiany w polskim rolnictwie a wyzwania dla nauki i doradztwa”.
Prof. dr hab. Mariusz Matyka z- ca Dyrektora IUNG- PIB w Puławach i dr inż. Sylwia Łaba- Dyrektor IERiGŻ- PIB w Warszawie współprzewodniczyli obradom sekcji I „Biogospodarka wobec praktyki Europejskiego Zielonego Ładu”.
W ramach sekcji I referaty zaprezentowali następujący pracownicy IUNG- PIB:
- dr inż. Agata Witorożec- Piechnik: „Ocena gospodarki glebową materią organiczną polskiego rolnictwa”, współautor dr hab. Jerzy Kopiński.
- dr hab. Alicja Sułek: „Plonowanie i opłacalność produkcji pszenicy ozimej i jarej w stanowisku po buraku cukrowym”, współautor prof. dr hab. Adam Harasim.
Prof. dr hab. Mariusz Matyka w ramach udziału w XXVIII Kongresie SERiA opracował referat pt. „Tendencje zmian oraz potencjał rozwoju produkcji głównych roślin uprawnych na Ukrainie”. Referat ten w formie artykułu będzie opublikowany w najbliższym numerze Roczników Naukowych SERiA.
Wszystkim referatom towarzyszyła ożywiona wielowątkowa dyskusja. Wskazywano, między innymi, na potrzebę współpracy interdyscyplinarnej i wzrost zainteresowania problemami bioekonomii oraz wpływu rolnictwa i przemysłu rolno- spożywczego na środowisko. W kongresie obok pracowników naukowych i doktorantów z różnych ośrodków naukowych uczestniczyli przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, doradztwa, sektora bankowego oraz praktyki. W pierwszym dniu uczestnicy XXVIII Kongresu zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.
Kongres był okazją do wskazania nowych wyzwań dla ekonomistów rolnych i płaszczyzn współpracy.