Sprawozdanie z wyjazdu do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Termin wyjazdu: 4.04.2023

Cel wyjazdu: zapoznanie się z technologiami dotyczącymi funkcjonowania innowacyjnych biogazowni w Polsce


We wtorek 4 kwietnia delegacja z IUNG-PIB uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyjazd miał na celu zapoznanie się z technologiami dotyczącymi funkcjonowania innowacyjnych biogazowni w Polsce.

Prof. dr hab. inż. Jacek Dach przedstawił nowoczesną technologię jaka jest wykorzystywana w biogazowni rolniczej w Przybrodzie (Przybroda – Biogazownie rolnicze na obornik, biogazwonia 500kw, fermentatory (dynamicbiogas.com)­­) – 480 hektarowym gospodarstwie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  Więcej o samym gospodarstwie opowiedział dyrektor gospodarstwa. Sam sad, w którym uprawiane jest ponad 70 odmian jabłek, 11 odmian gruszy oraz szereg innych drzewek (m.in. brzoskwinie, wiśnie) i krzewów (borówki) owocowych, zajmuje powierzchnię 80 hektarów. Poza tym w gospodarstwie jest prowadzona hodowla 120 krów mlecznych, a obornik jest wykorzystywany jako jeden z substratów koniecznych do produkcji biometanu.

Dodatkowo, podczas wizyty była możliwość przyjrzenia się z bliska największemu laboratorium biogazowemu w Polsce, jakie znajduje się w UP w Poznaniu. Duże wrażenie wywarł na zwiedzających symulator biogazowni, który daje szereg możliwości badania samego procesu fermentacji metanowej w skali półprzemysłowej, jak i pozyskania dużej ilości pofermentu do badań polowych.

Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie gospodarstwa w Brodach, gdzie dzięki uprzejmości dr inż. Andrzeja Lewickiego, zapoznano się z trzema różnymi demonstratorami mikrobiogazowni, powstałych w ramach projektu NCBiR „Innowacyjna biogazownia”, którego głównym celem było opracowanie uniwersalnej, zautomatyzowanej i bezodorowej technologii produkcji biogazu oraz biometanu. Następstwem tego projektu będzie budowa pierwszej w Polsce biometanowni w tymże gospodarstwie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content