Seminarium PTA w IUNG-PIB „Badania przestrzenne pro-środowiskowych działań WPR, gospodarstw ekologicznych oraz bioróżnorodności struktury upraw w Polsce”

W dniu 27 czerwca 2023 r. dr Łukasz Wiśniewski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na seminarium Polskiego Towarzystwa Agronomicznego przedstawił referat pt.: „Badania przestrzenne pro-środowiskowych działań WPR, gospodarstw ekologicznych oraz bioróżnorodności struktury upraw w Polsce”. Spotkanie było prowadzone w formie hybrydowej – oprócz pracowników IUNG uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W trakcie spotkania poruszono zagadnienia dotyczące m.in. poziomu i struktury wsparcia w ramach pro-środowiskowych działań WPR, adekwatności przestrzennej i efektywności wsparcia oraz zmian powierzchni i liczby gospodarstw ekologicznych w latach 2012-2021. Badania dotyczyły wszystkich gmin w kraju i różnych okresów czasowych. Wyniki pozwoliły zidentyfikować obszary o niewykorzystanym potencjale (perspektywiczne do stymulowania rozwoju rolnictwa ekologicznego w najbliższym okresie) jak i tereny, na których środki ukierunkowane na rozwój RE są nieadekwatne w stosunku do środowiskowych predyspozycji.

W dyskusji poruszono kwestie perspektyw i barier wpływających na możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego w najbliższych latach. Zwrócono uwagę na rolę badań naukowych uwzględniających aspekt przestrzenny, jako narzędzia wspomagającego procesy decyzyjne kształtujące politykę rolną.    

Ponadto w trakcie spotkania zaprezentowano założenia i wstępne wyniki projektu: „Crop biodiversity in Polish agriculture. Pilot spatial studies” (finansowanego w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza), którego celem jest ocena zróżnicowania przestrzennego poziomu bioróżnorodności upraw w rolnictwie w 2010 i 2020 r. oraz identyfikacja uwarunkowań kształtujących procesy przemian. W projekcie uwzględniono m.in. konsultacje założeń projektowych z pracownikami IUNG-PIB.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content