W ubiegłym tygodniu, 22 czerwca, zespół AgroFossilFree zorganizował w Brukseli spotkanie brokerskie. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania głównych rezultatów prawie trzech lat pracy, takich jak Platforma AgEnergy, interaktywne narzędzie zawierające ponad 1500 Technologii i Strategii wolnych od paliw kopalnych (FEFTS) oraz narzędzie wspomagania decyzji (DSS), które imituje proces konsultacji szeregu ekspertów, oceniając i klasyfikując dane wejściowe dostarczone przez użytkownika – tak, aby zaproponować najciekawsze rozwiązania dostosowane do potrzeb każdego gospodarstwa. Partnerzy projektu przedstawili również 19 zaleceń z zakresu polityki, stanowiących zestawienie wniosków wyciągniętych w ramach projektu, których wprowadzenie pozwoli utorować drogę do bezemisyjnego rolnictwa UE poprzez zmniejszenie zależności od paliw kopalnych przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności i jakości produktu końcowego oraz ograniczeniu wpływu na środowisko.
W hybrydowym wydarzeniu zorganizowanym przez REScoop w Mundo Madou uczestniczyły łącznie 64 osoby. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wynikami przeprowadzonych w ramach projektu działań, takich jak budowanie wielopodmiotowych sieci interesariuszy, dyskusje prowadzone w ramach warsztatów regionalnych i międzynadnarodowych, poznać aktualny stan zużycia energii w europejskim rolnictwie, a także opinie rolników i doradców na temat technologii i strategii wolnych od paliw kopalnych (FEFTS). Końcowym etapem spotkania była dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli CNH Group, John Deere, Bioenergy Europe, Solar Power Europe oraz European Conservation Agriculture Federation.
Dowiedz się więcej o AgroFossilFree
Projekt AgroFossilFree to 3-letnie wspólne działanie koordynacyjne i wspierające (CSA) koordynowane przez Centrum Badań i Technologii – Hellas (CERTH), które otrzymało finansowanie w wysokości 2 mln euro w ramach programu Horyzont 2020. Projekt dokonał oceny obecnego stanu rolnictwa UE w zakresie zużycia energii oraz istniejących potrzeb rolnictwa, na podstawie których opracował zalecenia umożliwiające rolnikom optymalizację produkcji rolnej poprzez bardziej efektywne wykorzystanie energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych, co przynosi korzyści gospodarcze, agronomiczne i środowiskowe. Projekt opiera się na „podejściu wielopodmiotowym”, zrzeszając w konsorcjum nie tylko naukowców i badaczy, ale także dostawców usług doradczych, organizacje rolników i partnerów z sektora przemysłowego pochodzących z 9 krajów, co pozwala na badanie i opracowanie zaleceń dla różnorodnych systemów upraw i stref agroklimatycznych. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy jest częścią tego konsorcjum i odpowiada za realizację działań i upowszechnianie rezultatów projektu wśród interesariuszy w Polsce.
Więcej informacji na naszych profilach w mediach społecznościowych: Twitter, Facebook oraz LinkedIn. Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej projektu www.agrofossilfree.eu oraz Platformy AgEnergy i wypróbowanie opracowanego dla Was Narzędzia DSS.