Zapraszamy rolników, doradców oraz wszystkich zainteresowanych na warsztaty on-line dotyczące rolnictwa węglowego. Spotkanie dedykowane jest dla wszystkich, którzy chcą poznać proponowane dla tego modelu rolnictwa metody produkcji i wskaźniki monitoringu. Warsztaty będą przeprowadzone na platformie ZOOM (link do rejestracji).
Data wydarzenia: 23 października 2023, godz. 9.00
Rolnictwo węglowe (ang. Carbon Farming) to propozycja nowego modelu biznesowego, zgodnie z którym rolnik ma uzyskiwać dodatkowe dochody wynikające z zastosowania w gospodarstwie praktyk rolniczych, które zwiększają sekwestrację (pochłanianie) dwutlenku węgla z atmosfery. Szczególne istotne dla działań rolnictwa na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia atmosfery jest ochrona zasobów węgla w glebach organicznych, użytkach zielonych oraz gruntach podmokłych najbardziej zasobnych w węgiel. Przykłady praktyk rolnictwa węglowego w tradycyjnych systemach produkcji obejmują między innymi: uprawę roślin okrywowych i międzyplonów, stosowanie różnych technik konserwującej uprawy roli takich jak uprawa bezorkowa i mulczowanie, wykorzystanie nawozów naturalnych, kompostu, biowęgla, pofermentu z biogazowniu oraz stosowanie resztek pożniwnych jako nawozów organicznych. W model rolnictwa węglowego wpisują się rozwijające się dynamicznie na świecie innowacyjne systemy produkcji określane jako agroleśnictwo (systemy rolno-leśne) czy permakultura. Na spotkaniu dowiesz się więcej o zasobach węgla w glebach Polski oraz o wymienionych powyżej praktykach rolniczych.
Należy podkreślić, że niektóre z praktyk rolnictwa węglowego są już obecnie wspierane w ramach płatności WPR poprzez ekoschemat – Rolnictwo węglowe, natomiast IUNG-PIB zbiera dane i pracuje nad oceną efektywności stosowanych praktyk rolnictwa węglowego, w ramach prac zleconych przez Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi (Dotacja Celowa IUNG-PIB 2023, zadanie nr 2.4). Mamy nadzieję, że te warsztaty będą cennym źródłem informacji o metodach i wskaźnikach monitorowania rolnictwa węglowego i pomogą w zrozumieniu jego istoty. W czasie warsztatu przewidujemy dwie sesje interaktywne które będą okazją do integracji osób zainteresowanych tematyką rolnictwa węglowego w Polsce.
Będzie nam miło jak dołączysz do spotkania. Poniżej zamieszczamy program warsztatów:
- 9.00 – 9.30 Rejestracja
- 9.30 – 10.00 Sesja interaktywna
- 10.00 – 10.30 Geneza i koncepcja rolnictwa węglowego (dr Robert Borek, Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych, IUNG-PIB)
- 10.30 – 11.00 Zasoby węgla w glebie Polski – metody monitoringu (dr Jacek Niedźwiecki, Zakłada Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, IUNG-PIB)
- 11.00 – 11.30 Wskaźniki monitoringu rolnictwa węglowego (dr. hab. Jerzy Kozyra, Zakład Biogospodarki i Analiz Systemowych, IUNG-PIB)
- 11.30 – 12.30 Sesja interaktywna
Prelegencji:
- Dr Robert Borek – pracownik Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych IUNG-PIB. Jego zainteresowania obejmują adaptację rolnictwa wobec zmiany klimatu, agroleśnictwo (systemy rolno-leśne), agroekologię, usługi ekosystemowe, emisję gazów cieplarnianych z rolnictwa.
- Dr Jacek Niedźwiecki – pracownik Zakładu Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów IUNG-PIB. W swoich badaniach skupia się na właściwościach fizycznych i chemicznych gleby a jego prace obejmują zagadnienia dotyczące zdolności gleby do dostarczania usług ekosystemowych ograniczanie degradacji środowiska glebowego.
- Dr hab. Jerzy Kozyra -pracownik Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych IUNG-PIB. W swojej pracy koncentruje się na problemach adaptacji rolnictwa do zmian klimatu, w tym na ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a także rozwoju biogospodarki jako odpowiedzi na te problemy.
Warsztaty poprowadzi: dr Katarzyna Żyłowska (IUNG-PIB)
Rejestracja jest obowiązkowa i dostępna pod linkiem (liczba miejsc ograniczona):
https://zoom.us/meeting/register/tJclcO6tqz8vHtL-KL9BT6cgaluQ6qo6XFUE