Dziękujemy za udział w warsztatach ROLNICTWO WĘGLOWE – METODY MONITORINGU. Poniżej znajdziecie Państwo link do pobrania prezentacji z naszych warsztatów.
W dniu 23 października 2023 roku odbyły się warsztaty dotyczące rolnictwa węglowego zorganizowane w ramach realizowanej w INUG-PIB Dotacji Celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zadanie nr 2.4 „Analiza wybranych instrumentów WPR pod kątem potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza”. W warsztatach wzięło udział 76 osób. Podczas spotkania poprosiliśmy uczestników o wskazanie instytucji którą reprezentują. Oto wyniki tej krótkiej ankiety:
- Prywatne gospodarstwa rolne
- Fundacja Wspomagania Wsi- Witryna Wiejska (https://fundacjawspomaganiawsi.pl/)
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agroleśnictwa (https://agrolesnictwo.pl/)
- Ośrodki Doradztwa Rolniczego
- Firmy wspierające rolnictwo i prowadzące doradztwo rolnicze (Agrinavia Polska, PPHU ASKIK Sp. z o.o., AgroWe, Agrotchnology, Doradztwo Rolnicze Aleksandra Kawska, A.T Agricultural Trials)
- Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (Gliwice, Lublin, Kraków, Białystok, Szczecin)
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE)
- Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ PIB)
- Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy
- Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych,
- Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Zdecydowana większość uczestników była zainteresowana doradztwem w zakresie rolnictwa węglowego (92%). Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o genezie i koncepcji rolnictwa węglowego, wskaźnikach monitorowania oraz zasobach węgla w glebach Polski. Prelegentami na warsztatach byli pracownicy IUNG-PIB zajmujący się tematyką rolnictwa węglowego i zasobnością gleb w węgiel. Poniżej linki do pobrania prezentacji w pdf: