Spotkanie podsumowujące prace wykonane w pierwszych 6 miesiącach projektu ISLANDR

W dniach 26-28 października 2023r., dr hab. Bożena Smreczak, dr hab. Aleksandra Ukalska-Jaruga oraz dr hab. Grzegorz Siebielec uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym prace wykonane w pierwszych 6 miesiącach realizacji ISLANDR, które odbyło się w Göteborgu, w Szwecji.

Projekt 𝗜nformation-based 𝗦trategies for 𝗟𝗔𝗡𝗗 𝗥emediation – 𝗜𝗦𝗟𝗔𝗡𝗗𝗥, podejmuje wyzwanie związane z zanieczyszczonymi glebami w Europie. Działania badawcze w ramach projektu oparte są na analizie dotychczasowych informacji związanych z zanieczyszczeniami gleb i ich remediacją, rozwoju narzędzi do oceny ryzyka, rozwoju metod remediacyjnych zgodnych z definicją zdrowia gleby, pełnej analizie zysków i strat w wyniki działań remediacyjnych.  Projekt uwzględnia również szersze podejście do oceny remediacji, kładąc nacisk na integrację efektywności ograniczania ryzyka, warunków finansowych i inwestycyjnych, procesów decyzyjnych, planowania przestrzennego oraz rozwoju polityki związanej ze stanem gleby.

Podczas spotkania odbywały się sesje tematyczne skupione na określeniu barier, metodyce badań korzyści i strat, łączeniu planowania przestrzennego z informacja o glebach, w których reprezentanci IUNG brali czynny udział. Analizowano także aktualne postępy w pracach, jak również dyskutowano na temat końcowego produktu ISLANDR.

IUNG-PIB bierze udział w realizacji zadań związanych z budowaniem lokalnych baz danych, oceną przyrodniczych metod remediacji gleb, ich wpływem na funkcje ekosystemowe gleb, pełną oceną ryzyka i korzyści wynikających z remediacji, oraz kieruje zadaniem mającym na celu kompilację materiałów wspierających implementację praktyk remediacyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content