projekt NBSOIL

Warsztaty „Praktyczna ocena zdrowia gleby”

W dniach 18-19 kwietnia zostały zorganizowane warsztaty przez Centrum Doradztwa Rolniczego, które miały miejsce w Kazimierzu Dolnym oraz RZD Kępa – Osiny.
Warsztaty odbyły się pn.: „Praktyczna ocena zdrowia gleby” i zgromadziły doradców rolniczych z całej Polski. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach realizacji projektu NBSOIL, którego CDR jest partnerem, natomiast koordynatorem jest IUNG-PIB. Nadrzędnym celem projektu NBSOIL (Nature Based Solutions for Soil Management), jest zaprojektowanie atrakcyjnego i różnorodnego programu nauczania, który umożliwi doradcom glebowym wdrożenie wizji zdrowia gleby poprzez wprowadzanie praktyk opartych na naturze (NBS – Nature Based Solutions).

Podczas pierwszego dnia warsztatów odbyła się seria ciekawych wykładów prowadzonych przez pracowników naszego Instytutu: dr hab. Jana Jadczyszyna, dr inż. Jacka Niedźwieckiego, dr hab. inż. Rafała Wawera oraz dr hab. Grzegorza Siebielca. W czasie prelekcji poruszone zostały aspekty związane z badaniem zasobności, żyzności i zdrowia gleby, oceny stanu zdrowia gleby wraz ze strefowaniem oraz zasady opisu mapy glebowej i bonitacyjnej, a także zagadnienia związane z Misją Glebową. Na spotkaniu przedstawione zostały również projekty realizowane w ramach Misji Glebowej projekt: PREPSOIL (realizowany przez IUNG-PIB) oraz NUTRI-CHECK NET (realizowany przez CDR), które wraz z projektem NBSOIL, są podstawą do ścisłej współpracy IUNG i CDR. Współpraca ta, jest ukierunkowana na podnoszenie kwalifikacji doradców w zakresie efektywnego gospodarowania glebą, uwzględniając w szczególności aspekty związane z jej zdrowiem. W trakcie warsztatów podjęto również dyskusję dotyczącą usług doradczych w Polsce, na podstawie której powstała rozbudowana analiza SWOT.

Drugi dzień warsztatów, był dniem praktycznym w terenie, odbywającym się RZD Kępa-Osiny. Doradcy podczas warsztatów terenowych mieli okazję aktywnie uczestniczyć w pokazach odkrywek glebowych wraz z rozpoznawaniem i opisywaniem profili glebowych. Zajęcia terenowe prowadzili: dr inż. Jacek Niedźwiecki dr hab. inż. Rafał Wawer z IUNG-PIB oraz Marek Krysztoforski z CDR Radom.

Na potrzeby zajęć terenowych zostały wykonane cztery odkrywki glebowe. Prezentowały one najbardziej popularne typy gleb występujące w regionie m.in.: glebę płową, rdzawą oraz czarną ziemię. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały metody organoleptycznej oceny składu mechanicznego gleby, wydzielania warstw glebowych, określania oglejenia. Analizowany był również odczyn poszczególnych warstw gleby oraz sprawdzano obecność węglanów w poszczególnych warstwach.

Należy podkreślić, że warsztaty zostały wysoko ocenione przez doradców, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli zarówno w części wykładowej oraz zajęciach praktycznych w terenie.


*Materiał filmowy oraz zdjęcia zostały udostępnione za zgodą CDR

Przydatne linki:

  1. cdr.gov.pl
  2. nbsoil.eu
  3. nutri-checknet.eu
  4. prepsoil.eu
Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content