Koncepcja rolnictwa węglowego jest wciąż nowa, dlatego wymaga opracowania i przetestowania różnych technik, praktyk, modeli biznesowych oraz strategii. Przy zachowaniu odpowiednich procedur, więcej węgla może zostać zatrzymane w glebie niż jest uwalniane z powrotem do atmosfery, co może przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla do powietrza. Pozwala to poprawić zdrowie gleby i jej produktywność, zachowując przy tym różnorodność biologiczną i zwiększając odporność roślin uprawnych. Poprzez działania w ramach projektu Carbon Farming CE Interreg Central Europe chcielibyśmy przyczynić się do wzrostu znaczenia sektora rolnego w redukcji gazów cieplarnianych.
W dniach 12 – 13 czerwca mieliśmy wyjątkową okazję zorganizować trzecie spotkanie konsorcjum projektu Carbon Farming CE, którego celem jest opracowanie rozwiązań dla rolnictwa, które umożliwiają wspieranie sekwestracji węgla w glebie.
W spotkaniu wzięło udział prawie 40 osób z 9 krajów partnerskich. Pierwszego dnia dyskutowaliśmy intensywnie m.in. o takich zagadnieniach, jak:
- praktyki rolnicze, które wspierają rolnictwo węglowe,
- możliwości budowania potencjału oraz relacji wokół rolnictwa węglowego,
- rozwój i testowanie modeli biznesowych i współpracy w ramach rolnictwa węglowego,
- strategie implementowania działań w ramach rolnictwa węglowego
- określanie strategicznych działań dla tego obszaru, sekwestracji oraz monitorowaniu emisji, -możliwości rozwoju współpracy międzynarodowej w tym obszarze.
Następnie zapoznaliśmy zagranicznych Gości z pięknem Lubelszczyzny, tj. architekturą Kazimierza Dolnego, a także mieliśmy okazję „spojrzeć” na rolnictwo Lubelszczyzny z wyjątkowego punktu widokowego, jakim jest Skarpa Dobrska. Na koniec pierwszego dnia zgłębialiśmy zrównoważoną produkcję ryb oraz dyskutowaliśmy o współpracy na styku rolnictwa węglowego, biogospodarki i akwakultury.
Drugi dzień spotkania był równie intensywny, jak i owocny, gdyż mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością naszych Rolniczych Zakładów Doświadczalnych, m.in. na Kępie, gdzie mogliśmy przyjrzeć się pracy robota autonomicznego oraz zgłębić tematykę prowadzonych tam doświadczeń, m.in. wspierających rozwój agroleśnictwa (systemy leśno-pastwiskowe). Po wartościowym spędzeniu czasu i dyskusji merytorycznej zaprosiliśmy Gości do naszego sklepu @IUNG – PIB Rolniczy Zakład Doświadczalny Kępa. Po omówieniu kwestii dotyczących zarządzania projektem, a także kluczowego obszaru, jakim jest komunikacja, udaliśmy się wspólnie do Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Grabów, gdzie zapoznaliśmy Gości z doświadczeniem dotyczącym aplikowania nawozów organicznych, w tym pofermentu, w uprawie kukurydzy. Na koniec dnia mieliśmy wyjątkową okazję przedstawić w praktyce gospodarstwo uprawiające winorośl, porównując jakość produktów z Małopolskiego Przełomu Wisły do tych uprawianych, np. na Bałkanach. Ostatnią częścią spotkania była wizyta w Janowcu, podczas której uczestnicy odbyli spacer po zespole zamkowo-parkowym oraz mieli możliwość zapoznania się z rolą wypasu owiec w odtwarzaniu siedlisk przyrodniczych.
Spotkanie zorganizowali, a także wzięli w nim udział Pracownicy: (1) Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych – mgr inż. Piotr Jurga, dr hab. Jerzy Kozyra, dr Robert Borek, dr Olga Goławska, mgr Małgorzata Wydra, lic Jakub Izdebski; (2) Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia – mgr inż. Beata Jurga, dr Tamara Jadczyszyn, dr Ryszard Winiarski oraz (3) Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej: dr hab. Janusz Smagacz, prof. IUNG-PIB oraz dr Adam Berbeć. W spotkanie byli również zaangażowani Dyrektorzy Rolniczych Zakładów Doświadczalnych (1) „Kępa” – Pan mgr inż. Sławomir Jurak oraz (2) „Grabów” – Pan dr inż. Marek Sowiński.
Więcej informacji dotyczących projektu można przeczytać na stronie projektu: