Relacja z Krajowych Wydarzeń Angażujących dotyczących Misji Glebowej realizowanych w ramach projektu NATI00NS

W ubiegłym tygodniu zakończona została realizacja drugiej rudny Krajowych Wydarzeń Angażujących dotyczących Misji Glebowej realizowanych w ramach projektu Nati00ns. Wydarzenia odbyły się w Polsce, Czechach oraz na Słowacji. W ich organizację zaangażowani byli pracownicy Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów: dr hab. inż. Rafał Wawer, dr hab. Grzegorz Siebielec, mgr Ludwika Poręba oraz mgr Karolina Świątek. Warto wspomnieć, że głównym celem projektu NATI00NS jest ułatwienie implementacji Misji Glebowej „A Soil Deal for Europe” w państwach członkowskich UE i krajach stowarzyszonych. NATI00NS ma podno­sić świadomość wśród krajowych i regionalnych interesariuszy, zapewniając dostęp do sprawdzonych pod wzglę­dem jakości materiałów i informacji dotyczących budowania potencjału, pobudzając dyskusje na temat najlep­szych konfiguracji żywych laboratoriów (LL) odpowiadających regionalnym potrzebom oraz wspierając nawiązywanie międzyregionalnych klastrów. Ostatecznym celem jest wsparcie jednostek krajowych w procesie składania wniosków w konkursach Misji Glebowej Horyzontu Europa, w szczególności w konkursach dotyczących „Żywych laboratoriów”.

Podczas wydarzenia angażującego zorganizowanego 7 czerwca w Lublinie prelekcje wygłosili: dr hab. inż. Rafał Wawer – Przykład Living Labs Aqua da Vida, dr hab. Grzegorz Siebielec – Wprowadzenie do Misji Glebowej i Żywych Laboratoriów, prof. dr hab. Małgorzata Wójcik z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przedstawiła „Alternatywne sposoby wykorzystania zanieczyszczonych gruntów w obszarach miejskich i poprzemysłowych,” dr inż.  Jan Kamiński  z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego omówił systemy zieleni dla Miast na miarę wyzwań XXI wieku (Zielone Sieci), a Bożena Podlaska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dział Krajowego Punktu Kontaktowego) przedstawiła „Żywe Laboratoria w otwartym naborze Misji Glebowej, programu Horyzont Europa”.

Krajowe Wydarzenie Angażujące na Słowacji  odbyło się  11 czerwca 2024 i zostało zorganizowane we współpracy ze słowackim Krajowym Punktem Kontaktowym Horyzont Europa, na Słowackim Uniwersytecie Rolniczym w Nitrze. Podczas wydarzenia  dr hab. inż. Rafał Wawer przybliżył uczestnikom projekt NATI00NS, znaczenie Misji Glebowej i Koncepcję Żywych Laboratoriów oraz rzeczywisty przykład Living Lab prowadzonego w Polsce.  Dodatkowo  zaproszeni goście:  Katarína Blicklingová z Klastra Biogospodarki omówiła przykład dobrej praktyki w  podejściu misyjnym, a Katarína Vajliková ze Słowackiej Agencji Środowiska przedstawiła przykład żywego laboratorium Dropie, natomiast Nataša Hurtová była wsparciem ze strony Krajowego Punktu Kontaktowego.

Ostatnie z krajowych wydarzeń angażujących dotyczących Misji Glebowej odbyło się  18 czerwca 2024 w Czechach i zostało zorganizowane we współpracy z Centrum Technologicznym w Pradze. Podczas wydarzenia w roli ekspertów wystąpili dr hab. inż. Rafał Wawer, dr Martin Mistr z Instytutu Badawczego Ochrony Gleb i Wód oraz prof. Luboš Borůvka z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze, którzy omówili stanowiska demonstracyjne z dobrymi praktykami w zakresie zdrowia gleby. Dodatkowo Naďa Koníčková przedstawiła usługi i pomoc, jaką Centrum Technologiczne w Pradze świadczy potencjalnym kandydatom aplikującym po europejskie projekty misyjne.

Zorganizowane wydarzenia były świetną okazją do dyskusji i wymiany pomysłów dotyczących zdrowia gleby. Warto podkreślić, że konkursy na „Żywe laboratoria” (LL) i „Latarnie morskie” (LH) są otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron. Jest to szansa dla wszystkich podmiotów, które swoim udziałem chcą przyczynić się do regeneracji i ochrony gleb, tym samym zmaksymalizować swoje działania i wykorzystać swój potencjał. Termin składania wniosków w aktualnie otwartych naborach upływa 8 października 2024 r.

Wszelkie materiały przedstawione na wydarzeniach zostały udostępnione na repozytorium ZENODO pod poniższym linkiem:

https://zenodo.org/communities/nati00ns/records?q=&l=list&p=1&s=10&sort=newest

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content