Pod hasłem „Nowoczesne rolnictwo”, w dniach 14-16 czerwca 2024 roku odbyła się największa impreza rolnicza w Polsce, czyli V Krajowe Dni Pola w Boguchwale. Organizatorem wydarzenia był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR). Patronat honorowy objął szef resortu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski. PODR podzielił to 3-dniowe „święto rolnika” na wiele stref tematycznych, takich jak: Innowacji, Rozwoju Obszarów Wiejskich, XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Odnawialnych Źródeł Energii, Ogrodnictwa, Pszczelarstwa, Nauki i Doradztwa, Miasteczko Bazarkowe, Maszyn Rolniczych, Myślistwa i Łowiectwa, Poznaj Podkarpackie czy Gospodarstw Ekologicznych.
Stoisko Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB zlokalizowane było w Strefie Nauki i Doradztwa, w podstrefie „GLEBA”. Nasz zespół pracowników w składzie dr Karolina Furtak (Zakład Mikrobiologii Rolniczej), mgr Agnieszka Bartuzi (Dział Administracyjno-Gospodarczy), dr Monika Kowalik i dr Arkadiusz Tujaka (Dział Upowszechniania i Wydawnictw) reprezentował IUNG-PIB, prezentując bogaty dorobek Instytutu, udzielając informacji dotyczących kierunków badań oraz aktualnych projektów realizowanych w naszej placówce naukowej. Dr Karolina Furtak przygotowała i prowadziła w trakcie KDP pokaz pomiaru polowej pojemności wodnej, który jest przykładem prostych analiz właściwości gleb związanych z jej składem granulometrycznym i przepuszczalnością wody, np. opadowej.
W pierwszym dniu Krajowych Dni Pola stoisko Instytutu, na podstrefie GLEBA oraz podstrefę ROLNICTWO EKOLOGICZNE wsparł Z-ca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną dr hab. Jarosław Stalenga, prof. IUNG. IUNG-PIB od wielu lat współpracuje z siecią szkół rolniczych będących pod nadzorem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczniowie szkół rolniczych z całej Polski, oprócz udziału w szeregu wystaw, prelekcjach czy warsztatach na Polu Doświadczalnym, mogli uczestniczyć w konkursie dotyczącym znajomości wiedzy o glebie zorganizowanym na stoisku IUNG-u.
Przez 3 dni stoisko IUNG-PIB było miejscem, gdzie prezentowane były publikacje, materiały upowszechnieniowe oraz aktualnie realizowane projekty dotyczące gleb, racjonalnego nawożenia oraz rolnictwa ekologicznego. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się informacje dotyczące możliwości skorzystania z wiedzy, jaka została udostępniona w ramach projektów europejskich, m.in. dotyczących zdrowia gleb i Europejskiej Misji Glebowej: EJP SOIL, PREPSOIL, NATI00NS, NBSOIL oraz innych tj. projekt NCBiR OSMO-PROTECT w ramach konkursu LIDER.
Powyższe aktywności Instytutu ściśle wpisują się w jego misję, w tym w kontekście działalności związanej ze współpracą w ramach Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (ang. Agricultural Knowledge and Innovation Systems (AKIS)). Część działań związanych ze współpracą z poszczególnymi „aktorami” systemu jest ściśle powiązana z realizowaną przez Instytut dotacją celową na realizację zadań MRiRW w 2024 r.
Tysiące odwiedzających gości mogło zasięgnąć informacji u pracowników nauki, doradców rolniczych, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i podległych mu instytucji rolniczych, jak również uczestniczyć w ciekawym panelu dyskusyjnym „Nowoczesne Rolnictwo oczami Młodego Rolnika” czy np. w pokazie praktycznego wykorzystania ziół.
/AT,MK/