Doroczny Dzień Otwartych Drzwi Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbył się 23 czerwca 2024 r. IUNG-PIB był reprezentowany przez pracowników Działu Upowszechniania i Wydawnictw.
Oficjalne otwarcie DOD przez Dyrektora LODR w Końskowoli oraz wystąpienia zaproszonych gości odbyło się o godzinie 12.00 obok Placu Wystawowego LODR. Wydrzenie zaszczycił swoją obecnością Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski.
Odznaczono Zasłużonych dla Rolnictwa oraz wręczono nagrody laureatom konkursów: Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne i wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Doradca Roku”. Rozstrzygnięto też konkursy AgroLiga 2024, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne i Mistrzowie Agro. Zaprezentowano osiągnięcia rolników i firm Lubelszczyzny.
Na placu wystawowym miała miejsce II Krajowa Wystawa Kóz Sandomierskich, pokaz zwierząt hodowlanych i kiermasz roślin ozdobnych. W pasiece można było posłuchać wykładów, wziąć udział w prezentacjach i zasięgnąć porad z zakresu pszczelarstwa.
Na polu produkcyjnym odbył się pokaz maszyn: agregatu do uprawy bezorkowej i pielnika międzyrzędowego. Natomiast na polu doświadczalno-wdrożeniowym można było obejrzeć uprawy i doświadczenia polowe, prezentację efektywności agronomicznej nawozów RNF. Dodatkowo można zapoznać się z narzędziami cyfrowymi opracowanymi w ramach projektu MainStreamBIO, w którego realizacji uczestniczą również pracownicy IUNG-PIB.
Pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw IUNG-PIB prezentowali publikacje upowszechnieniowe z zakresu uprawy roślin zbożowych i pastewnych, zasad nawożenia i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin. Udzielali również informacji o szkoleniach i innych formach zdobywania wiedzy z zakresu rolnictwa, w tym w ramach dotacji celowej MRiRW na 2024 i projektów realizowanych przez IUNG-PIB (Projekt BIOBIAŁKO, EJP SOIL). Udzielali również informacji i porad nt. działalności usługowej Instytutu.
Udział w wydarzeniach, które wspierają upowszechnianie wyników badań i analiz, które są realizowane w Instytucie jest nieodłącznym elementem m.in. dotacji celowej na zadania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym zadania 7: „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiany wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.