V EJP SOIL Annual Science Days w Wilnie

Mija miesiąc od jednego z najważniejszych  wydarzeń w projekcie EJP SOIL czyli V EJP SOIL Annual Science Days 2024 w Wilnie (ASD), które odbyły w się w dniach 10-14 czerwca. ASD połączone było z General Meeting projektu.

Tegorocznymi gospodarzami spotkania byli Lithuanian Research Centre for Agriculture and Forestry (LAMMC) w Wilnie oraz Ministerstwo Rolnictwa Rolnictwa Republiki Litewskiej.

Na spotkaniu byli przedstawiciele reprezentujący partnerów projektu EJP SOIL z następujących krajów: Francja, Holandia, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania.

Polskę reprezentowała silna grupa z:

  • IUNG-PIB: dr hab. Bożena Smreczak, prof. IUNG (manager projektu EJP SOIL w Polsce), dr hab. Alina Syp, prof. IUNG-PIB (projekt ∑ommit), dr Monika Kowalik (National Communication Representative EJP SOIL – PL),
  • UP Wrocław (prof. dr hab. Jerzy Weber – koordynator projektu zewnętrznego EJP SOIL SOMPACTS)
  • SGGW (dr hab. Edyta Hawelke –  projekt zewnętrzny EJP SOIL – SOMPACTS),
  • oraz młodzi naukowcy z UP w Poznaniu.

Wydarzenie rozpoczęło spotkanie osób odpowiedzialnych za komunikację w skali całego projektu EJP SOIL, projektów wewnętrznych i zewnętrznych oraz w poszczególnych krajach. Warsztaty zakończyło ćwiczenie w grupach regionalnych, związane z wymianą doświadczeń, wyzwań i barier, jakie pojawiają się w komunikacji z odbiorcami projektu w poszczególnych krajach.

Wśród najważniejszych tematów omawianych na spotkaniu projektowym EJP SOIL ASD w Wilnie były:

  • Sekwestracja węgla
  • Zrównoważone zarządzanie glebą
  • Innowacyjne metody pozyskiwania danych glebowych
  • Bioróżnorodność gleby i usługi ekosystemowe
  • Narzędzia dla rolników wspierające zrównoważone praktyki glebowe
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym w kontekście gleby
  • Otwarta nauka i etyka w badaniach glebowych
  • Wpływ czynników politycznych i społeczno-ekonomicznych na sekwestrację węgla
  • Przyszłość badań glebowych po zakończeniu projektu EJP SOIL – dyskusja w ostatnim dniu konferencji.

Spotkanie obejmowało szeroki zakres tematów związanych z gleboznawstwem, rolnictwem i ochroną środowiska, ze szczególnym naciskiem na sekwestrację węgla i zrównoważone praktyki zarządzania glebą.

Szczegółowy program spotkania: https://ejpsoil.eu/fileadmin/projects/ejpsoil/Science_Days/ASD_and_GM_2024/Programme/2024_EJP_SOIL_ASD_Programme_reduced_size.pdf

Relacje z wydarzenia można prześledzić na mediach społecznościowych projektu na platformach X i LinkedIn. Program, prezentacje oraz artykuły dotyczące wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie projektu: https://ejpsoil.eu/annual-science-days-2024 .

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do polubienia mediów społecznościowych projektu

https://www.linkedin.com/company/ejp-soil

subskrypcji newslettera projektu oraz  dodatnia jego strony do ulubionych: https://ejpsoil.eu

Obecnie można korzystać pełnymi garściami z wyników zamieszczanych m.in. na platformie wiedzy EJP SOIL https://ejpsoil.eu/knowledge-sharing-platform.

Polska podstrona na stronie IUNG-PIB: link

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwacyjne, od godz. 12.00 w dniu 31.01.2025 r., do godz. 12.00 w dn. 3.02.2025 r. nie będziemy mieć możliwości odbierania przesyłek wysłanych do IUNG-PIB poprzez ePUAP. Bardzo prosimy o przesyłanie w tym okresie korespondencji za pośrednictwem poczty elektronicznej, bądź poprzez usługę eDoręczenia.
Przepraszamy za niedogodności.

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content