Seniorzy z gminy Gościeradów w IUNG–PIB

W dniach 22-24 lipca 2024 r. IUNG–PIB w Puławach odwiedziły 3 grupy seniorów z gminy Gościeradów, powiat kraśnicki. Inicjatorem tych wizyt był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gościeradowie. Pod nadzorem GOPS działa Dzienny Dom Senior +, zlokalizowany w budynku dawnej szkoły w Salominie. W działalności tej jednostki aktywnie uczestniczy około 80 seniorów z terenu całej gminy Gościeradów. Seniorzy- uczestnicy spotkań mają możliwość korzystania z wielokierunkowych ofert w zakresie rehabilitacji, działalności artystycznej czy też wycieczek. Korzystają ze wsparcia w ramach różnych projektów. Są też wspierani przez Wójta i Władze Samorządowe gminy. W ramach jednego z projektów został zakupiony nowoczesny 20- osobowy BUS, który ułatwia organizację wycieczek i działalność GOPS w Gościeradowie.

W IUNG- PIB goście mieli możliwość zapoznania się z historią Osady Pałacowej i  działalności Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych oraz aktualną działalnością IUNG- PIB. Była też możliwość  wymiany poglądów z pracownikami Instytutu.

Otwierając cykl spotkań z Seniorami Dyrektor IUNG- PIB prof. dr hab. Mariusz Matyka podkreślił, że tego typu wizyty mieszkańców obszarów wiejskich są niezwykle ważne dla pracowników Instytutu. Są one bowiem okazją  do promocji historii Osady Pałacowej, działalności książęcej rodziny Czartoryskich oraz wkładu Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych do rozwoju polskiego rolnictwa . Dyrektor podkreślił też, że pracownicy IUNG- PIB chętnie spotykają się zarówno z rolnikami prowadzącymi gospodarstwa rolne jak i seniorami, którzy na zmiany patrzą przez pryzmat własnych doświadczeń życiowych i znajomości realiów specyfiki obszarów wiejskich.

Uczestnicy spotkań mieli możliwość wysłuchania referatu (wykładu) prof. dr hab. Stanisława Krasowicza (współautor prof. dr hab. Mariusz Matyka) pt.: „Z wizytą u księżnej Izabeli Czartoryskiej. Rys historyczny Osady Pałacowej w Puławach. Przeszłość-przyszłości”.

Zwiedzali też Muzeum Czartoryskich zlokalizowane w centralnej części pałacu, słuchając informacji profesjonalnego przewodnika. Kolejnym punktem programu spotkania był spacer po parku i Osadzie Pałacowej, pod kierunkiem Pani dr Grażyny Hołubowicz-Klizy. Uczestnicy spaceru mieli możliwość zobaczenia zabytkowych obiektów i wysłuchania wielu ciekawych informacji.

W spotkaniach przy kawie seniorzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zmian w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Warto podkreślić, że legitymują się oni bardzo trafną wiedzą na temat zmian w organizacji i technologiach produkcji  oraz przemian w społeczeństwie i gospodarce. Dostrzegają pozytywy ale i zagrożenia. Wskazywali, między innymi, na małe zainteresowanie młodzieży kształceniem na kierunkach rolniczych na poziomie średnim i wyższym.

Mówili też o niekorzystnym wpływie ograniczenia lub likwidacji produkcji zwierzęcej w wielu gospodarstwach, a nawet regionach. W organizację i nadzór nad sprawnym przebiegiem spotkań z Seniorami byli zaangażowani Kierownicy i Pracownicy Działu Upowszechniania i Wydawnictw oraz Działu Administracyjno- Gospodarczego IUNG–PIB.

Seniorzy – uczestnicy spotkania byli wdzięczni za okazaną życzliwość i ciepłe, serdeczne przyjęcie oraz przekazane informacje o historii i współczesności IUNG– PIB.

Wizyta seniorów - grupa 1 - 22.07.2024 r.

Wizyta seniorów - grupa 2 - 23.07.2024 r.

Wizyta seniorów - grupa 3 - 24.07.2024 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content