W dniach 14-20 września 2024 r. odbyła się jubileuszowa XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki.
W tym roku to wydarzenie upowszechniające naukę na Lubelszczyźnie przebiegło pod hasłem „Człowiek sercem nauki”. Lubelskie święto nauki stanowiące jedno z największych festiwali naukowych w Polsce było możliwe dzięki współpracy m.in. pięciu wiodących uczelni lubelskich, Miasta Lublin oraz licznych Współorganizatorów.
Uczestnicy festiwalu mieli możliwość poznać faunę i florę puławskiego parku, zaznajomić się z pracą w laboratorium Innowacyjno-Naukowego Centrum Badań Rolniczych oraz w stacji meteorologicznej IUNG-PIB. W związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa zainteresowani tradycjami historycznymi mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat dziejów Zespołu Pałacowo-Ogrodowego ks. Czartoryskich, który został wpisany na listę pomników historii.
IUNG-PIB, jako co roku uczestniczył w tym wydarzeniu, podobnie jak szereg instytucji naukowo-badawczych z regionu. Pracownicy Instytutu przygotowali 11 wykładów dotyczących rolnictwa, środowiska przyrodniczego oraz historii Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych.
- Co ma jabłko do makówki, czyli o owocach różnych roślin, dr Alina Bochniarz;
- Działalność jednej z najstarszych stacji meteorologicznych w Polsce, mgr Tomasz Jóźwicki,
- Formy ochrony przyrody, dr inż. Grażyna Hołubowicz-Kliza;
- Jak bakterie symbiotyczne kontaktują się z roślinami strączkowymi i co z tej „rozmowy” wynika, dr inż. Karolina Smytkiewicz-Buzak;
- Jak rozpoznajemy otaczające nas drzewa, dr inż. Grażyna Hołubowicz-Kliza;
- Ptaki krajobrazu rolniczego, mgr inż. Piotr Safader;
- Ptaki Puław, mgr inż. Piotr Safader;
- Puławy polskie Ateny, czyli rzecz o pomniku historii, dr inż. Grażyna Hołubowicz-Kliza;
- Rośliny w mikroskali, dr Anna Czubacka,
- Z mikroskopią za pan brat, dr hab. Anna Trojak-Goluch.
- Niechemicznie metody ochrony roślin uprawnych, dr hab., prof. IUNG-PIB Danuta Leszczyńska;
Z tegorocznej festiwalowej oferty Instytutu skorzystało 189 odwiedzających, głównie uczniów szkół podstawowych i średnich. Największą popularnością cieszyły się projekty:
- „Rośliny w mikroskali”;
- „Ptaki Puław”;
- „Działalność jednej z najstarszych stacji meteorologicznych w Polsce” ;
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział a wykładowcom za zaangażowanie i zapraszamy za rok na kolejną edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki.