JASTKÓW Pozyskiwanie roślin na plantacji

Informacja o stanie upraw z Rolniczych Zakładów Doświadczalnych IUNG-PIB za wrzesień 2024

RZD Baborówko. Średnia dobowa temperatura września wyniosła 16,8ºC i była niższa niż w roku ubiegłym o ponad 1ºC. Maksymalna temperatura miesiąca wyniosła 32,4 ºC i była niższa od sierpnia tylko o 0,3ºC. Najniższa temperatura minimalna miesiąca przypadła na jego ostatni dzień i wyniosła 0,2 ºC. We wrześniu odnotowano ok. 50 mm opadów co pozwoliło na wykonanie orki siewnej pod pszenicę ozimą. W drugiej połowie miesiąca niezbędne było zastosowanie herbicydów do zwalczania chwastów, samosiewów, a także insektycydów przeciwko szkodnikom w rzepaku ozimym. Przebieg pogody w  ostatnich dwóch miesiącach przyspieszył dojrzewanie kukurydzy. Znacznie wcześniej niż w poprzednich latach bo 30 września rozpoczął się zbiór kukurydzy na ziarno, co ma istotne znaczenie dla terminu siewu pszenicy ozimej po kukurydzy.

RZD Błonie-Topola. Tegoroczny wrzesień to czas zbiorów buraka cukrowego, które rozpoczęły się w dniu 18 września. Średni plon jaki udało się osiągnąć wyniósł 56 t/ha.  Na wynik plonowania znaczący wpływ miał przebieg warunków pogodowych. Duże różnice w plonowaniu widać było również między poszczególnymi odmianami buraka.

OdmianaPlon (t/ha)
Jamajka53,0
Mazovia80,0
Kipunji48,8

Tegoroczny sezon był wyjątkowo trudny w uprawie buraka cukrowego. Przeciągające się okresowe niedobory opadów wpłynęły niekorzystnie na wysokość i jakość plonu. Bardzo dużym problemem była również silna presja chorób grzybowych. Pomimo wykonania trzech zabiegów fungicydowych i tak widać było duże porażenie plantacji chwościkiem, choć i w tym przypadku dało się zauważyć znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami buraka.

20 września rozpoczęto zasiewy pszenicy ozimej, które kontynuowane będą również w pierwszych dniach października.  Tegoroczna powierzchnia zasiewu pszenicy ozimej wynosić będzie ok. 93 ha. Na polach, na których uprawiano burak cukrowy wysiano nawozy wieloskładnikowe oraz rozpoczęto zabiegi uprawowe pod siewy zbóż ozimych.

RZD Borusowa. Wrzesień rozpoczął się od upalnej pogody. Brak opadów negatywnie wpływał na wschody i wzrost rzepaku oraz buraków cukrowych. Wzrost mieszanki międzyplonowej również nie przebiegał prawidłowo. Dopiero intensywne opady deszczu, które miały miejsce 13 i 14 września, znacząco poprawiły warunki wilgotnościowe. Rzepak powschodził, buraki ruszyły z dalszym wzrostem, a mieszanka międzyplonowa zaczęła szybko rosnąć. Wilgoć oraz wysokie temperatury sprzyjały powyższym procesom wzrostu i rozwoju roślin. Dokończono zabiegi uprawowo pielęgnacyjne pól. Wykonano również głęboszowanie. Sprzyjające warunki pozwalały na przygotowanie pól pod zasiewy pszenicy ozimej. Wysiano wieloskładnikowe nawozy, jednocześnie wykonując orkę siewną. W rzepaku zastosowano oprysk przeciw samosiewom zbóż z jednoczesnym zabiegiem przeciw szkodnikom. Niewielkie przelotne opady deszczu jakie wystąpiły w końcówce miesiąca wpłynęły korzystnie na rozwój roślin.

RZD Grabów. Przyspieszenie wegetacji roślin w tym roku sprawiło, że 3 września był dniem zbioru kukurydzy na kiszonkę. Zebrane zostało 615 ton zielonki z 12 ha oraz ścięta została kukurydza z 440 poletek z doświadczeń prowadzonych w Zakładzie. Po zbiorze kukurydzy rozpoczęto przygotowanie pól do siewu ozimin (siew nawozów, orki). Zasiewy rozpoczęto 19 września wysiewem jęczmienia ozimego, następnie wysiano pszenżyto ozime, a na koniec pszenicę ozimą. Z końcem września wysiano połowę ozimin. Ostatnie siewy pszenicy ozimej będą wykonane na początku października po zbiorze kukurydzy na ziarno.

RZD Kępa Puławy. Wrzesień to okres intensywnych prac. Z początkiem miesiąca rozpoczęto zbiory chmielu, które dzięki sprzyjającej pogodzie przebiegły sprawnie i szybko. Równocześnie ruszyły zbiory jabłek. Pod koniec września po zakończeniu chmielobrania prace przeniosły się na zbiory ziemniaków. W połowie miesiąca została skoszona kukurydza na kiszonkę, która została umieszona na pryzmie. Po zakończeniu zbiorów kukurydzy, rozpoczęto uprawę pól pod siewy ozimin. Na koniec września zostały wykonane zabiegi herbicydowe i owadobójcze w uprawach rzepaku. Susza i zmienne warunki glebowe na polach spowodowały bardzo nierówne wschody rzepaku co utrudniło wykonanie tych zabiegów. W tym roku po raz pierwszy na terenie Zakładu zorganizowano festyn „Powitanie jesieni”, który odbył się na placu przed sklepem firmowym. Podczas tego wydarzenia otworzono bramę do sadu na samo-zbiory. Nie zabrakło również wspaniałej zabawy, konkursów i pysznego jedzenia. Stoisko RZD Kępa promowało produkty pochodzące z własnych upraw i wołowinę z hodowli prowadzonej w Osinach. Lokalni sprzedawcy promowali swoje produkty, które na co dzień można kupić w sklepie firmowym RZD. Ilość gości jaka odwiedziła gospodarstwo w tym dniu przerosła oczekiwania, w związku z czym tego typu wydarzenia będą organizowane cyklicznie.

RZD Werbkowice. We wrześniu zakończono zbiór słomy. Słonecznik został zebrany 20 września, a uzyskany plon wyniósł 2,5 t/ha. Stan buraków cukrowych jest dobry, przeprowadzono zabiegi fungicydowe, a zbiór planowany jest na początek grudnia. Kukurydza dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym nadal dojrzewa, a rośliny są w dużej mierze zielone. We wrześniu rozpoczęto również jesienne nawożenie organiczne. Wypas krów na pastwiskach trwa nadal. Zakończony został zbiór III pokosu traw na sianokiszonkę i siano. Ponadto w dniu 1 września na terenie Zakładu odbyły się Dożynki Powiatowe.

RZD Wielichowo. We wrześniu zakończono przygotowania do siewu zbóż ozimych, takich jak żyto, pszenica, jęczmień oraz pszenżyto. Prace polegały na czyszczeniu i zaprawianiu ziarna. W ostatnich dniach sierpnia wykopano buraki cukrowe uzyskując plon w wysokości 62 ton z ha (na „czysto”) lecz przy zawartości cukru 14,8%, które odstawiono z początkiem września. Na polu po burakach zastosowano nawożenie fosforowo-potasowe pod pszenicę ozimą, a następnie pole zgłęboszowano. Na wszystkich polach pod oziminy wykonano orkę, po czym rozpoczęto siew zbóż, rozpoczynając od jęczmienia ozimego. Na polach nadal daje się we znaki panująca susza.

RZD Wierzbno. Siewy zbóż ozimych planowane jest do 5 października, co pozwoli na zachowanie optymalnych terminów siewu. W bieżącym roku nawożenie oparto wyłącznie na nawozach syntetycznych i jak co roku wysiano wapno na 1/3 areału w ilości około 2 t./ha. W uprawie również areał jest podzielony na trzy części: 2/3 stanowi siew bezorkowy, a 1/3 jest to tradycyjna orka, co sprawia, że każde pole jest orane raz na trzy lata. Rozkład obsiewu upraw w wygląda następująco: żyto ozime – 201 ha; pszenżyto – 33 ha; pszenica – 27 ha; owies – 60 ha – obecnie wysiany międzyplon.

RZD Żelisławki. Wrzesień to czas intensywnych prac polowych. Po sierpniowych siewach rzepaku przeprowadzono zabiegi zwalczające chwasty i szkodniki. W terminach agrotechnicznych zasiano żyto i jęczmień ozimy na powierzchniach odpowiednio 85 i 40 ha. Wyjątkowo wcześnie, bo już 15 września rozpoczęto zbiór buraków cukrowych. Biorąc pod uwagę wczesny termin zbioru oraz przebieg wegetacji w warunkach suszy, uzyskany plon korzeni należy uznać za zadowalający – uzyskano 63 t/ha przy polaryzacji 16%. W III dekadzie miesiąca rozpoczęto siew pszenicy, a do końca września zasiano 150 ha.

RZD „JASTKÓW. Wrzesień w Spółce poświęcony był w całości na zbiory chmielu. Wykonywane prace polegały na pozyskiwaniu roślin chmielu z plantacji, zrywaniu i doczyszczaniu szyszek chmielowych oraz konserwacji surowca w procesie suszenia i nawilżania.

Materiał przygotowany przez Dyrektorów RZD IUNG-PIB oraz dr. inż. Bogusława Podolskiego i mgr inż. Pawła Wolszczaka.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content