Spotkanie rozpoczynające projekt WHEATWATCHER

W dniach 21-22.10.2022 w Gandawie w Belgii odbyło się spotkanie inaugurujące projekt WHEATWATCHER „Safe Wheat Agriculture Towards Sustainable Health: Innovative Sensing Techniques, and Holistic Spectroscopy Traceability for Improved Soil, plant Health and safe wheat grain”. Celem projektu jest opracowanie procedur i modeli wspomagających proces uprawy pszenicy i produkcji mąki tak aby zoptymalizować zawartośc składników pokarmowych w glebie i ograniczyć szkodliwy wpływ zanieczyszczeń gleby na zdrowie konsumentów. Planowane rozwiązanie ma opierać się na technologii zdalnego monitoringu gleby zarówno z pułapu satelitarnego jak w oparciu o czujniki umieszczone na mobilnych półautomatycznych platformach wykorzystywanych w procesie uprawy. Zebrane dane zintegrowane i przetworzone w  chmurze zasilać będą System Wsparcia Decyzji dla rolnika który pozwoli zoptymalizować zużycie nawozów i ograniczyć skutki zanieczyszczeń dla roślin.

Na spotkaniu IUNG-PIB reprezentował mgr Artur Łopatka przedstawiając prezentację pt. „Monitoring heavy metals and hydrocarbons contamination in Silesia, Poland” dotyczącą obszaru pilotażowego na Śląsku w rejonie silnego zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi i związkami ropopochodnymi na którym planowane jest pobieranie próbek gleby oraz prowadzenie testów technologii ciągłego zautomatyzowanego monitoringu gleby opracowanych w ramach projektu.

Dodatkowe informacje o projekcie WHEATWATCHER znaleźć można na stronach:

https://cordis.europa.eu/project/id/101156480

https://wheatwatcher.eu

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content