Spotkanie rozpoczynające projekt WHEATWATCHER

W dniach 21-22.10.2022 w Gandawie w Belgii odbyło się spotkanie inaugurujące projekt WHEATWATCHER „Safe Wheat Agriculture Towards Sustainable Health: Innovative Sensing Techniques, and Holistic Spectroscopy Traceability for Improved Soil, plant Health and safe wheat grain”. Celem projektu jest opracowanie procedur i modeli wspomagających proces uprawy pszenicy i produkcji mąki tak aby zoptymalizować zawartośc składników pokarmowych w glebie i ograniczyć szkodliwy wpływ zanieczyszczeń gleby na zdrowie konsumentów. Planowane rozwiązanie ma opierać się na technologii zdalnego monitoringu gleby zarówno z pułapu satelitarnego jak w oparciu o czujniki umieszczone na mobilnych półautomatycznych platformach wykorzystywanych w procesie uprawy. Zebrane dane zintegrowane i przetworzone w  chmurze zasilać będą System Wsparcia Decyzji dla rolnika który pozwoli zoptymalizować zużycie nawozów i ograniczyć skutki zanieczyszczeń dla roślin.

Na spotkaniu IUNG-PIB reprezentował mgr Artur Łopatka przedstawiając prezentację pt. „Monitoring heavy metals and hydrocarbons contamination in Silesia, Poland” dotyczącą obszaru pilotażowego na Śląsku w rejonie silnego zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi i związkami ropopochodnymi na którym planowane jest pobieranie próbek gleby oraz prowadzenie testów technologii ciągłego zautomatyzowanego monitoringu gleby opracowanych w ramach projektu.

Dodatkowe informacje o projekcie WHEATWATCHER znaleźć można na stronach:

https://cordis.europa.eu/project/id/101156480

https://wheatwatcher.eu

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content