W dniach 26–27 marca 2025 roku w Jasionce k. Rzeszowa odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń sektora rolnego w Polsce – VII Europejskie Forum Rolnicze. Wydarzenie, realizowane w czasie prezydencji Polski w Unii Europejskiej, stanowiło przestrzeń otwartego dialogu, wymiany doświadczeń i budowania trwałych relacji między nauką, administracją a praktyką rolniczą. Forum było doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć i aktywności Instytutu, który niezmiennie angażuje się w rozwój sektora rolniczego poprzez badania, edukację oraz współpracę międzynarodową.
Wśród przedstawicieli IUNG–PIB, był Dyrektor naszego Instytutu, prof. dr hab. Mariusz Matyka, którego obecność podkreśliła strategiczne znaczenie IUNG–PIB w kształtowaniu innowacyjnych rozwiązań dla współczesnego rolnictwa. Równie ważny był udział pracowników Zakładu Mikrobiologii, w tym zespołu prof. dr hab. Anny Gałązki, zaproszonej jako ekspert do debaty „Zdrowa gleba kluczem do zdrowej żywności”. Prezentacja wyników badań oraz udział w dyskusjach merytorycznych w obrębie mikrobiologii gleb stanowiły istotny wkład Instytutu w rozmowy o nowoczesnych metodach ochrony i poprawy jakości gleb. Dyskusja ta poza interesującym wątkiem merytorycznym była bardzo budująca dla pracowników Instytutu, którzy od wielu lat są aktywni w pozyskiwaniu projektów naukowych ze źródeł zewnętrznych np. projektów „Horyzontowych”, w tym dotyczących Europejskiej Misji Glebowej.
IUNG-PIB, konsekwentnie promujący cyfryzację zasobów badawczych, prezentował swoje wyniki na stoisku przygotowanym przez zespół Działu Komunikacji Nauki: w formie bezpłatnych publikacji, raportów oraz portali informacyjnych, zapraszając jednocześnie na szkolenia skierowane do rolników i doradców np. w ramach dotacji celowej na zadania MRiRW. Dzięki wieloletniej obecności na Forum, IUNG–PIB umacnia swoją pozycję jako partnera naukowego i eksperta, dzieląc się wiedzą oraz doświadczeniem, które są fundamentem naszych projektów badawczych, wśród których są projekty „horyzontowe”, w tym wspierające Europejską Misję Glebową.
W trakcie intensywnych debat poruszano szereg kluczowych zagadnień, wśród których szczególną uwagę zwrócono na:
- Zarządzanie wodą w obliczu kryzysu – dyskusje dotyczyły strategii przeciwdziałania suszy i ochrony kluczowych zasobów wodnych.
- Innowacje w rolnictwie – omówiono nowoczesne technologie, cyfryzację procesów oraz rozwój ekosystemu startupowego, co ma istotne znaczenie dla dalszego rozwoju sektora.
- Żyzność gleby i badania mikrobiologiczne – prezentacja wyników zespołu Zakładu Mikrobiologii IUNG oraz dyskusje o roli mikroorganizmów w poprawie struktury gleby i optymalizacji nawożenia.
W tym roku wiele pytań na stoisku IUNG-PIB odnosiło się do regulacji prawnych, które dotyczą m.in. preparatów mikrobiologicznych czy normy GAEC-2, zebraliśmy również wiele propozycji ewentualnej współpracy naukowców dla Instytutu oraz informowaliśmy o realizowanych projektach np. Prepsoil, Biobiałko, InnoMIK, Osmo-Protect, BBioNets, MainStreamBio czy NBSOIL.
Tegoroczna edycja EFR w Jasionce była rekordowa pod względem liczby uczestników i prelegentów:
- 13 paneli oraz 2 debaty główne,
- ponad 80 prelegentów z Polski, Hiszpanii, Belgii i Nowej Zelandii,
- prawie 4000 uczestników,
- ponad 80 partnerów i wystawców,
- ponad 30 patronów medialnych o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym,
- 23 szkoły biorące udział w II edycji Turnieju Rolnictwa Cyfrowego.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją i materiałami pokonferencyjnymi na stronie organizatora:
https://www.efr2025.pl





















































































/MK/