Bieconomy Innovation Week

Bioeconomy Innovation Week

W dniach 3-5 marca 2021 roku odbyła się wirtualna konferencja Bioeconomy Innovation Week, organizowana w ramach projektu POWER4BIO. Spotkanie było doskonałą okazją wymiany doświadczeń licznego grona przedstawicieli sektora biogospodarki tj. decydentów wysokiego szczebla, przedstawicieli Komisji Europejskiej i naukowców z kluczowych projektów i inicjatyw biogospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej i nie tylko. Liczne grono gości dyskutowało na temat możliwości wsparcia potencjału biogospodarki w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), Europejskiego Zielonego Ładu oraz pandemii COVID-19.

BIOEASTsUP

Sekretarz Generalny BIOEAST Barna Kovacs podczas swojego wystąpienia oraz dyskusji podkreślał jak ważnym elementem dla społeczeństwa w świetle nadchodzących, jak to nazwał „szokujących” zmian klimatycznych i pandemicznych, są inwestycje bioekonomiczne, m.in. związane z aspektami racjonalnego wykorzystania biomasy. Polskę reprezentowała dr hab. Magdalena Borzęcka z IUNG-PIB w Puławach – kierownik projektu BIOEASTsUP i przedstawiła aktualny stan zaangażowania różnych instytucji w kraju w procesie tworzenia strategii zrównoważonej biogospodarki w ramach projektu BIOEASTsUP. Dr hab. Magdalena Borzęcka wygłosiła również interesujący referat na temat narzędzia wspierającego strategię biogospodarki w Polsce jakim jest Platforma Biogospodarki, jako skuteczny sposób na integrację różnych środowisk, ich wiedzy, doświadczeń oraz promocji działań w zakresie biogospodarki jak również edukacji zainteresowanych stron. Platforma Biogospodarki została przygotowana w ramach projektu BIOECON. Pan Dusan Drabik, zastępca koordynatora projektu Biomonitoring 2020, podkreślał na przykładzie m.in. Polski jak ważnym elementem opisującym dynamikę rozwoju biomonitoringu są wskaźniki postępu i regresji tego sektora gospodarki. Prelegenci byli zgodni, że nie tylko istotne są aspekty ekonomiczne tj. PKB czy poziom zatrudniania, ale równie ważne są czynniki społeczne i środowiskowe.

Dr Paweł Chmieliński reprezentujący IRWIR PAN oraz lider tematycznej grupy roboczej ds. systemów żywnościowych wyjaśnił jaką rolę spełnia ta grupa w kontekście podejmowanych inicjatyw projektu BIOEAST, jak również podkreślił wagę współpracy jej reprezentantów i wymianę informacji z członkami innych grup i projektów. Spośród wielu ciekawych projektów prezentowanych na konferencji takich jak BSAT, EUBIONET, CELEBIO, BE-Rural na uwagę z punktu widzenia zaakcentowania rozwoju biogospodarki w Polsce, zasługiwała prelekcja pani Laury Garcia Laverde, lidera pakietu roboczego w projekcie POWER4BIO. Pani Laverde scharakteryzowała w syntetyczny sposób pięć regionalnych strategii biogospodarki w obrębie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym regionu Polski – Mazowsza, szczególnie akcentując główne komponenty strategii oraz kluczowe strategiczne obszary priorytetowe.

|AT|

22.03.2021: Raport organizatora z wydarzenia: https://power4bio.eu/report-of-bioeconomy-innovation-week

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content