XXVII Kongres SERiA

W dniach 7–9 września 2021 r. w Kazimierzu Dolnym pod hasłem „Wyzwania dla rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich” odbędzie się XXVII Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu (SERiA).

Stowarzyszenie to powstało w 1993 roku. Jego misją jest integracja wszystkich środowisk wspierających rozwój rolnictwa i agrobiznesu poprzez działalność naukowo-badawczą, publikacyjną, doradczą, edukacyjną i wdrożeniową.

Ważną, sprawdzoną formą integracji ekonomistów i wymiany doświadczeń są organizowane każdego roku w innym regionie kraju i przez inny ośrodek naukowy kongresy SERiA. Decyzje Zarządu o miejscu i jednostce organizującej kolejny kongres są zatwierdzane na walnym zgromadzeniu członków SERiA. IUNG był organizatorem i gospodarzem kongresu w 2004 roku.

W roku 2021 organizatorem i gospodarzem kongresu ponownie jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Kongres jest organizowany pod patronatem honorowym:

  • Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Wojewody Lubelskiego,
  • Marszałka Województwa Lubelskiego,
  • Starosty Puławskiego.

W kongresie, jako goście honorowi, będą uczestniczyli przedstawiciele MRiRW, władz administracyjnych i samorządowych województwa lubelskiego, powiatu puławskiego, Miasta Puławy, Miasta i Gminy Kazimierz Dolny oraz instytucji i organizacji wspierających organizację kongresu.

Obrady kongresu wpisują się w obchody jubileuszu 70-lecia działalności IUNG, powołanego w roku 1950.

W spotkaniu weźmie udział około 140 osób reprezentujących różne ośrodki naukowe (uczelnie i instytuty badawcze) prowadzące badania ekonomiczno-rolnicze.

XXVII Kongres SERiA został objęty patronatem medialnym przez:

W ramach 2 sesji plenarnych w dniu 7.09.2021 przewidziano następujące referaty:

  • prof. dr hab. Wiesław Oleszek – IUNG-PIB w Puławach – 70 lat działalności IUNG w służbie polskiego rolnictwa – szacunek dla tradycji i nowe wyzwania
  • dr hab. Rafał Baum, prof. UP w Poznaniu – Zrównoważony rozwój – próba redefinicji
  • dr hab. Marek Wigier, prof. IERiGŻ-PIB – Pomiar i efektywność pomocy publicznej dla gospodarstw rolnych w okresie członkostwa w UE
  • dr hab. Barbara Gołębiewska, prof. SGGW w Warszawie – Rolnictwo a środowisko – powrót do natury
  • dr Stelios Rozakis – IUNG-PIB w Puławach – Policy impact assessment for the development of bioeconomy in Poland

W dniu 8.09.2021 obrady odbędą się w 4 sekcjach problemowych. Jedna z nich będzie/była prowadzona w języku angielskim. Przewidziano następujące sekcje:

  • Uwarunkowania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce z uwzględnieniem specyfiki regionalnej
  • Czynniki decydujące o funkcjonowaniu rynków rolno – żywnościowych, nowe wyzwania i tendencje
  • Ocena oddziaływania rolnictwa na środowisko przyrodnicze w kontekście rozwoju biogospodarki
  • Challenges for the development of agribusiness and rural areas.

Ogółem w ramach wszystkich sekcji zostanie wygłoszonych 67 referatów.

Ważnym elementem kongresu będą dyskusje zarówno w ramach sesji plenarnych, jak i w sekcjach.

Uczestnicy kongresu będą mieli możliwość poznania walorów i zabytków Kazimierza Dolnego.

W dniu 9.09.2021, w ramach wyjazdu studyjnego, zaplanowano zwiedzanie Osady Pałacowej Czartoryskich (siedziby IUNG-PIB) w Puławach, która od 31.05.2021 ma status „Pomnika Historii”. Przewidziano również wizytę w gospodarstwie szkółkarskim rodziny Kurowskich w Końskowoli oraz w Winnicy w Lesie Stockim. Uczestnicy wyjazdu będą też mieli sposobność podziwiania uroku krajobrazów Wyżyny Lubelskiej oraz poznania specyfiki Lubelskiego Powiśla.

Efektem kongresu będą zapewne pomysły i inicjatywy wspólnych, często interdyscyplinarnych badań, a także wskazania dla doradztwa i praktyki gospodarczej.

Nie ulega wątpliwości, że XXVII Kongres SERiA to doskonała okazja do promocji działalności IUNG-PIB i walorów oraz kierunków rozwoju Lubelszczyzny.

Więcej na temat kongresu na stronie stowarzyszenia SERiA http://www.seria.com.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content