W dniach 7-9 września 2021 r. w Kazimierzu Dolnym pod hasłem „Wyzwania dla rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich” odbył się XXVII Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu (SERiA).
Stowarzyszenie, w ramach którego był organizowany kongres, powstało w 1993 roku. Jego misją jest integracja wszystkich środowisk wspierających rozwój rolnictwa i agrobiznesu poprzez działalność naukowo-badawczą, publikacyjną, doradczą, edukacyjną i wdrożeniową.
Organizatorem i gospodarzem XXVII kongresu SERiA był Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Pracownicy instytutu wykazali się dużym zaangażowaniem, pomysłowością i sprawnością działania. Kongres był organizowany pod patronatem honorowym:
- Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Wojewody Lubelskiego,
- Marszałka Województwa Lubelskiego,
- Starosty Puławskiego.
W kongresie, jako goście honorowi, uczestniczyli przedstawiciele MRiRW, Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny Pan mgr Artur Pomianowski oraz przedstawiciele instytucji wspierających organizację kongresu.
Obrady kongresu wpisały się w obchody jubileuszu 70-lecia działalności IUNG, powołanego w roku 1950. Ten jubileuszowy akcent został uwypuklony w wystąpieniu dyrektora IUNG – PIB prof. dr hab. Wiesława Oleszka.
W kongresie wzięło udział 130 osób reprezentujących różne ośrodki naukowe (uczelnie i instytuty badawcze) z całej Polski, prowadzące badania ekonomiczno-rolnicze.
Patronatem medialnym objęły XXVII Kongres SERiA:
- TVP – 3 Lublin
- Dziennik Wschodni
- Grupa AZOTY – Portal nawozy.eu
- LPU TV – Puławska Telewizja Kablowa
- Radio Impuls
- To Nasz Region – Portal informacyjny
W ramach 2 sesji plenarnych w dniu 7.09.2021 wygłoszono następujące referaty:
- prof. dr hab. Wiesław Oleszek – IUNG – PIB w Puławach – 70 lat działalności IUNG w służbie polskiego rolnictwa – szacunek dla tradycji i nowe wyzwania
- dr hab. Rafał Baum, prof. UP w Poznaniu – Zrównoważony rozwój – próba redefinicji
- dr hab. Marek Wigier, prof. IERiGŻ – PIB – Pomiar i efektywność pomocy publicznej dla gospodarstw rolnych w okresie członkostwa w UE
- dr hab. Barbara Gołębiewska, prof. SGGW w Warszawie – Rolnictwo a środowisko – powrót do natury
- dr Stelios Rozakis – IUNG – PIB w Puławach – Policy impact assessment for the development of bioeconomy in Poland
W dniu 8.09.2021 obrady odbywały w 4 sekcjach problemowych. Jedna z nich była prowadzona w języku angielskim. Odbyły się następujące sekcje:
- Uwarunkowania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce z uwzględnieniem specyfiki regionalnej
- Czynniki decydujące o funkcjonowaniu rynków rolno – żywnościowych, nowe wyzwania i tendencje
- Ocena oddziaływania rolnictwa na środowisko przyrodnicze w kontekście rozwoju biogospodarki
- Challenges for the development of agribusiness and rural areas
Ogółem w ramach wszystkich sekcji zostało wygłoszonych 58 referatów.
Ważnym elementem kongresu były dyskusje, zarówno w ramach sesji plenarnych, jak i w sekcjach oraz podczas spotkań kuluarowych.
Uczestnicy kongresu mieli możliwość poznania walorów i zabytków Kazimierza Dolnego. Wieczorem w dniu 7.09.2021 uczestnicy kongresu obejrzeli i entuzjastycznie przyjęli występ Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczakowej „Mamci”. Natomiast w dniu 8.09.2021 r., wieczorem w ramach promocji Miasta i Gminy Kazimierz Dolny wystąpiła Kazimierska Kapela Biesiadna „Dwa Księżyce” pod kierunkiem Sławomira Doraczyńskiego. Kapele wspierała zaprzyjaźniona z muzykami solistka Pani Laura Krasowicz.
W dniu 9.09.2021, w ramach wyjazdu studyjnego, odwiedzono Osadę Pałacową Czartoryskich (siedzibę IUNG-PIB) w Puławach, która od 31.05.2021 ma status „Pomnika Historii”. Duże zainteresowanie uczestników wyjazdu wzbudziła działalność gospodarstwa szkółkarskiego rodziny Kurowskich z Końskowoli. Bardzo ciekawe było tez spotkanie w winnicy Beaty i Mariusza Grabków w Lesie Stockim. Właściciele winnicy zaprezentowali historie i zakres działalności swojego gospodarstwa, zwracając uwagę na innowacyjność nowego kierunku produkcji w rejonie Kazimierza Dolnego, jakim jest uprawa winorośli. Uczestnicy wyjazdu mieli też mieli możliwość poznania walorów krajobrazowych Wyżyny Lubelskiej oraz kierunków rozwoju produkcji rolniczej w rejonie Lubelskiego Powiśla. Z zainteresowaniem słuchali też informacji o bogatej historii tego subregionu, oraz o wielokierunkowej działalności ziemiańskiej rodziny Kleniewskich, która w sposób istotny zmieniła gospodarkę rolną w okolicznych wsiach.
Organizacja, przebieg i zakres merytoryczny kongresu zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników. Taka opinię przedstawił tez prezes SERiA, prof. dr hab. Grzegorz Ślusarz. Uczestnicy kongresu mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi wyzwaniami dla rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich, a także z wynikami prowadzonych w tym zakresie w różnych ośrodkach naukowych badań. Kongres wykazał, że niektóre problemy mają charakter ponadczasowy, inne natomiast są konsekwencjami ewolucji WPR i zmian w strategiach rozwoju oraz przyjętych współcześnie koncepcji rozwojowych (biogospodarka, Europejski Zielony Ład, ochrona środowiska). Aby możliwe było zrealizowanie celów i założeń strategii rolnictwa i agrobiznesu potrzebna jest interdyscyplinarna współpraca oraz współdziałanie nauki, doradztwa i praktyki w zakresie rozwiązywania pojawiających się wyzwań i problemów.
Nie ulega wątpliwości, że XXVII Kongres SERiA był doskonałą okazją do promocji działalności IUNG-PIB i walorów oraz kierunków rozwoju Lubelszczyzny. Wszyscy uczestnicy wyrażali pogląd, że tego typu spotkania są potrzebne i należy je kontynuować.
/SK, MM/