XXVII Kongres SERiA

W dniach 7-9 września 2021 r. w Kazimierzu Dolnym pod hasłem „Wyzwania dla rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich” odbył się XXVII Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu (SERiA).

Stowarzyszenie, w ramach którego był organizowany kongres, powstało w 1993 roku. Jego misją jest integracja wszystkich środowisk wspierających rozwój rolnictwa i agrobiznesu poprzez działalność naukowo-badawczą, publikacyjną, doradczą, edukacyjną i wdrożeniową.

Organizatorem i gospodarzem XXVII kongresu SERiA był Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Pracownicy instytutu wykazali się dużym zaangażowaniem, pomysłowością i sprawnością działania. Kongres był organizowany pod patronatem honorowym:

  • Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Wojewody Lubelskiego,
  • Marszałka Województwa Lubelskiego,
  • Starosty Puławskiego.

W kongresie, jako goście honorowi, uczestniczyli przedstawiciele MRiRW, Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny Pan mgr Artur Pomianowski oraz przedstawiciele instytucji wspierających organizację kongresu.

Obrady kongresu wpisały się w obchody jubileuszu 70-lecia działalności IUNG, powołanego w roku 1950. Ten jubileuszowy akcent został uwypuklony w wystąpieniu dyrektora IUNG – PIB prof. dr hab. Wiesława Oleszka.

W kongresie wzięło udział 130 osób reprezentujących różne ośrodki naukowe (uczelnie i instytuty badawcze) z całej Polski, prowadzące badania ekonomiczno-rolnicze.

Patronatem medialnym objęły XXVII Kongres SERiA:

  • TVP – 3 Lublin
  • Dziennik Wschodni
  • Grupa AZOTY – Portal nawozy.eu
  • LPU TV – Puławska Telewizja Kablowa
  • Radio Impuls
  • To Nasz Region – Portal informacyjny

W ramach 2 sesji plenarnych w dniu 7.09.2021 wygłoszono następujące referaty:

  • prof. dr hab. Wiesław Oleszek – IUNG – PIB w Puławach – 70 lat działalności IUNG w służbie polskiego rolnictwa – szacunek dla tradycji i nowe wyzwania
  • dr hab. Rafał Baum, prof. UP w Poznaniu – Zrównoważony rozwój – próba redefinicji
  • dr hab. Marek Wigier, prof. IERiGŻ – PIB – Pomiar i efektywność pomocy publicznej dla gospodarstw rolnych w okresie członkostwa w UE
  • dr hab. Barbara Gołębiewska, prof. SGGW w Warszawie – Rolnictwo a środowisko – powrót do natury
  • dr Stelios Rozakis – IUNG – PIB w Puławach – Policy impact assessment for the development of bioeconomy in Poland

W dniu 8.09.2021 obrady odbywały w 4 sekcjach problemowych. Jedna z nich była prowadzona w języku angielskim. Odbyły się następujące sekcje:

  • Uwarunkowania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce z uwzględnieniem specyfiki regionalnej
  • Czynniki decydujące o funkcjonowaniu rynków rolno – żywnościowych, nowe wyzwania i tendencje
  • Ocena oddziaływania rolnictwa na środowisko przyrodnicze w kontekście rozwoju biogospodarki
  • Challenges for the development of agribusiness and rural areas

Ogółem w ramach wszystkich sekcji zostało wygłoszonych 58 referatów.

Ważnym elementem kongresu były dyskusje, zarówno w ramach sesji plenarnych, jak i w sekcjach oraz podczas spotkań kuluarowych.

Uczestnicy kongresu mieli możliwość poznania walorów i zabytków Kazimierza Dolnego. Wieczorem w dniu 7.09.2021 uczestnicy kongresu obejrzeli i entuzjastycznie przyjęli występ Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczakowej „Mamci”. Natomiast w dniu 8.09.2021 r., wieczorem w ramach promocji Miasta i Gminy Kazimierz Dolny wystąpiła Kazimierska Kapela Biesiadna „Dwa Księżyce” pod kierunkiem Sławomira Doraczyńskiego. Kapele wspierała zaprzyjaźniona z muzykami solistka Pani Laura Krasowicz.

W dniu 9.09.2021, w ramach wyjazdu studyjnego, odwiedzono Osadę Pałacową Czartoryskich (siedzibę IUNG-PIB) w Puławach, która od 31.05.2021 ma status „Pomnika Historii”. Duże zainteresowanie uczestników wyjazdu wzbudziła działalność gospodarstwa szkółkarskiego rodziny Kurowskich z Końskowoli. Bardzo ciekawe było tez spotkanie w winnicy Beaty i Mariusza Grabków w Lesie Stockim. Właściciele winnicy zaprezentowali historie i zakres działalności swojego gospodarstwa, zwracając uwagę na innowacyjność nowego kierunku produkcji w rejonie Kazimierza Dolnego, jakim jest uprawa winorośli. Uczestnicy wyjazdu mieli też mieli możliwość poznania walorów krajobrazowych Wyżyny Lubelskiej oraz kierunków rozwoju produkcji rolniczej w rejonie Lubelskiego Powiśla. Z zainteresowaniem słuchali też informacji o bogatej historii tego subregionu, oraz o wielokierunkowej działalności ziemiańskiej rodziny Kleniewskich, która w sposób istotny zmieniła gospodarkę rolną w okolicznych wsiach.

Organizacja, przebieg i zakres merytoryczny kongresu zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników. Taka opinię przedstawił tez prezes SERiA, prof. dr hab. Grzegorz Ślusarz. Uczestnicy kongresu mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi wyzwaniami dla rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich, a także z wynikami prowadzonych w tym zakresie w różnych ośrodkach naukowych badań. Kongres wykazał, że niektóre problemy mają charakter ponadczasowy, inne natomiast są konsekwencjami ewolucji WPR i zmian w strategiach rozwoju oraz przyjętych współcześnie koncepcji rozwojowych (biogospodarka, Europejski Zielony Ład, ochrona środowiska). Aby możliwe było zrealizowanie celów i założeń strategii rolnictwa i agrobiznesu potrzebna jest interdyscyplinarna współpraca oraz współdziałanie nauki, doradztwa i praktyki w zakresie rozwiązywania pojawiających się wyzwań i problemów.

Nie ulega wątpliwości, że XXVII Kongres SERiA był doskonałą okazją do promocji działalności IUNG-PIB i walorów oraz kierunków rozwoju Lubelszczyzny. Wszyscy uczestnicy wyrażali pogląd, że tego typu spotkania są potrzebne i należy je kontynuować.

/SK, MM/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content