W ramach projektu EJP-SOIL realizowane są dwa doświadczenia polowe w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB w Grabowie. Studenci, uczestniczy staży specjalistycznych mają możliwość skorzystania z obiektów np. w celu pobrania próbek rozszerzających własne zasoby danych.
1) Wpływ sposobu przygotowania roli na plonowanie kukurydzy uprawianej w monokulturze i zmianowaniu
Wieloletnie doświadczenie polowe pt.: „Wpływ sposobu przygotowania roli na plonowanie kukurydzy uprawianej w monokulturze i zmianowaniu” prowadzone jest od 2004 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB Grabów (woj. mazowieckie) [51°21′18″N 21°40′09″E], na glebie płowej wytworzonej z gliny lekkiej zaliczonej do kompleksu żytniego bardzo dobrego.
Od 2004 roku w uprawie kukurydzy w monokulturze stosowane są trzy sposoby przygotowania roli do siewu:
- 1. Monokultura kukurydzy – uprawa zerowa (siew bezpośredni);
- 2. Monokultura kukurydzy – uprawa płużna + uprawki doprawiające;
- 3. Uprawa w zaminowaniu (kukurydza – pszenica ozima – jęczmień jary).
W 2013 roku dołączono obiekt: Monokultura kukurydzy – uprawa uproszczona + uprawki doprawiające.
W obiektach z pełną i uproszczoną uprawą po zbiorze kolb słoma kukurydziana jest rozdrabniana
i przyorywana jesienią. Natomiast w obiekcie bez uprawy mechanicznej słoma (po uprzednim rozdrobnieniu) pozostaje na powierzchni pola. Pod kukurydzę stosuje się nawozy mineralne w dawkach:140 kg N·ha–1 (70 kg przed siewem + 70 kg w fazie 16 liści), 80 kg P2O5·ha–1 i 125 kg K2O·ha-1. Pod zboża i kukurydzę aplikowana jest saletra amonowa, sól potasowa i superfosfat potrójny, a nawozy stosowane są przed siewem uprawianych gatunków.
W uprawie w zmianowaniu pod kukurydzę stosowana jest pełna dawka obornika bydlęcego o zawartości: 20–22% suchej masy; 0,45–0,51% N; 0,12–0,17% P; 0,53–0,59% K.
2) Doświadczenie
Opis doświadczenia