Artykuł I-SoMPE

Innowacyjne praktyki z zakresu gospodarowania glebą w Europie

Artykuł został przetłumaczony na język polski – tekst oryginalny w języku angielskim dostępny jest na stronie projektu EJP SOIL: https://ejpsoil.eu/about-ejp-soil/news-events/item/artikel/innovative-soil-management-practices-across-europe/

Dokumentacja dotycząca innowacyjnych praktyk zarządzania glebą w Europie dostarczy informacji na temat lokalnych i regionalnych uwarunkowań dotyczących ich stosowania. Interaktywne mapy online, opisy, dane i obrazy będą dostępne dla ogółu użytkowników.

2021.12.10 | Line Carlenius Berggreen

Zdjęcie: Julien Bunkens 2021, Uprawa dwoma traktorami, region Hesbaye

Celem projektu i-SoMPE jest, jak wskazuje jego nazwa, dokumentacja innowacyjnych praktyk gospodarowania glebą w Europie. Zgromadzone materiały posłużą do wymiany wiedzy pomiędzy krajami na temat aktualnych i innowacyjnych praktyk zarządzania glebą oraz do opracowania ram oceny ich obecnego i potencjalnego obszaru zastosowania w całej Europie.

Zbiór danych regionalnych i loklanych na potrzeby repozytorium

Wszyscy partnerzy programu EJP SOIL dostarczają danych ze swoich krajów i regionów. Jak dotąd, udokumentowano 58 praktyk dotyczących gospodarowania glebą, ich aktualnego wdrożenia i potencjału do upowszechnienia w Europie. Spośród nich wyróżniono i opisano stosowane na małą skalę, lokalne i/lub wysoce innowacyjne praktyki opracowane przez rolników, jednostki naukowe bądź prywatne.

Siew bezpośredni rośliny okrywowej jest przykładem praktyki gospodarowania glebą w Belgii, Francji i Niemczech. Na takim obszarze jest prowadzony głównie wypas owiec, ale mogą być wprowadzane również inne zwierzęta (drób, bydło itp.). Wybór zwierząt do wypasu zależy między innymi od warunków glebowo-klimatycznych. Jeśli glebę charakteryzuje niska nośność w okresie zimowym, czyli w czasie uprawy międzyplonów, kiedy występuje duża wilgotność i deszcze, wypas ciężkich zwierząt, takich jak bydło, wiąże się z ryzykiem zmian w strukturze gleby. W przypadku owiec takie ryzyko nie występuje.

Zdjęcie: Sophie Herremans, projekt Serveau, Rhisnes 2020

Skrupulatna dokumentacja umożliwia identyfikację realnych ograniczeń, o których należy pamiętać przy wprowadzaniu nowych praktyk gospodarowania glebą. Dane zostaną wykorzystane do oceny potencjalnego obszaru zastosowania praktyk.

Kliknij, by obejrzeć video projektu i-SoMPE

Dane zostaną ujednolicone i umieszczone w repozytorium, które następnie będzie opublikowane jako interaktywna aplikacja internetowa zawierająca mapy, opisy, dane i grafikę. Każdy, kto jest zainteresowany zarządzaniem glebą rolniczą, będzie mógł uzyskać dostęp do repozytorium online za pośrednictwem strony internetowej EJP SOIL.

O projekcie i-SoMPE

Cel: Wykorzystując podejście ankietowe, i-SoMPE udokumentuje innowacyjne praktyki rolnicze.

Wszyscy partnerzy program EJP SOIL (25 partnerów) są zaangażowani w realizację i-SoMPE

Więcej informacji:

Koordynator projektu: Frederic Vanwindekens: e-mail: f.vanwindekens@cra.wallonie.be


Artykuł jest również dosępny do pobrania w formacie PDF:

EJP SOIL

Strona projektu EJP SOIL: https://ejpsoil.eu/

Podstrona projektu EJP SOIL na stronie IUNG-PIB w języku polskim: https://www.iung.pl/2021/03/15/projekt-ejp-soil/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content