Pani Profesor Jelinowska była cenionym naukowcem i długoletnim pracownikiem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Urodzona 27 czerwca 1924 r. w Warszawie, swoje młodzieńcze lata spędziła w Grodnie, w którym uczęszczała do szkoły podstawowej oraz średniej. Przeżyła ciężkie czasy okupacji sowieckiej oraz niemieckiej.
W 1942 r. została zaprzysiężona w Armii Krajowej i rozpoczęła swoją działalność konspiracyjną pod pseudonimem „Prawda”. W 1944 r. pod przymusem wyjechała wraz z matką do Warszawy, gdzie podczas powstania warszawskiego pracowała w szpitalu sióstr Zmartwychwstanek. Po powstaniu wraz z matką zostały umieszczone w obozie przejściowym w Pruszkowie, potem przewiezione do obozu pod Hamburgiem, następnie do Ravensbrück.
Pomimo trudów ówczesnego życia Pani Profesor w 1949 r. ukończyła studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Od tego też roku rozpoczęła pracę w Dziale Paszowisk PINGW w Czechnicy k. Wrocławia, przekształconym następnie w Dział Doświadczalnictwa Roślinnego IUNG, początkowo na stanowisku asystenta, a w latach 1953-1955 pełniła funkcję kierownika tego działu. Po likwidacji placówki IUNG w Czechnicy została przeniesiona do Działu Uprawy Roli i Płodozmianów IUNG we Wrocławiu na stanowisko starszego asystenta. W kwietniu 1958 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, a w 1967 r. otrzymała przez Radę IUNG-u stopień doktora habilitowanego. W roku 1975 uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w r. 1986 – profesora zwyczajnego nauk rolniczych.
Pani Profesor w latach 1970-1989 była kierownikiem Zakładu Roślin Pastewnych. Zajmowała się zagadnieniami polowej produkcji pasz, zwłaszcza doboru i agrotechniki poplonów ozimych, roślin motylkowatych wieloletnich, a także biologicznymi podstawami nasiennictwa i agrotechniki upraw nasiennych oraz odmianoznawstwem.
Pani prof. dr hab. A. Jelinowska zasiadała w wielu Radach Naukowych, tj. COBORU (1975-1990), IUNG-u (1968-1990), Instytutu Zootechniki (1971-1995), Instytutu Genetyki Roślin PAN (1985-1999), a także była członkiem Komitetu Badań Naukowych oraz Zespołu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (1994-1997), któremu przewodniczyła w latach 1991-1994.
W latach 1970-1984 wchodziła w skład 4-osobowego Sekretariatu, który kierował pracami powstałej w 1970 r. grupy roboczej Medicago sativa w ramach międzynarodowego Stowarzyszenia.
Pani Profesor była autorką wielu oryginalnych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Aktywnie uczestniczyła w pracach wielu towarzystw naukowych i Komitetów Redakcyjnych oraz Komitetów Naukowych Konferencji. Za pracę naukową została uhonorowana licznymi nagrodami, medalami oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
Więcej szczegółów z bardzo ciekawego życia Pani Profesor możecie Państwo przeczytać i obejrzeć na stronie Wirtualny Sztetl prowadzonej przez Muzeum POLIN:
https://sztetl.org.pl/pl/historia-mowiona/183500-salomea-jelinowska
Śp. Profesor Salomea Anna Jelinowska wniosła ogromny wkład w rozwój nauk rolniczych i Instytutu jako ważnej placówki naukowej. Była osobą niezwykle pracowitą, szlachetną, sumienną i wytrwałą, ale też bardzo życzliwą i otwartą na ludzi i świat.
Zmarła w dniu 25 sierpnia 2022 r.
Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się 31 sierpnia 2022 r., o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Puławach. Po nabożeństwie nastąpi pogrzeb na Cmentarzu parafialnym przy ul. Piaskowej.
Dyrekcja, Rada Naukowa i pracownicy IUNG-PIB przykazują serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Pani Profesor.