znicze

Żegnamy śp. profesor Salomeę Annę Jelinowską

Pani Profesor Jelinowska była cenionym naukowcem i długoletnim pracownikiem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Urodzona 27 czerwca 1924 r. w Warszawie, swoje młodzieńcze lata spędziła w Grodnie, w którym uczęszczała do szkoły podstawowej oraz średniej. Przeżyła ciężkie czasy okupacji sowieckiej oraz niemieckiej.

W 1942 r. została zaprzysiężona w Armii Krajowej i rozpoczęła swoją działalność konspiracyjną pod pseudonimem „Prawda”. W 1944 r. pod przymusem wyjechała wraz z matką do Warszawy, gdzie podczas powstania warszawskiego pracowała w szpitalu sióstr Zmartwychwstanek. Po powstaniu wraz z matką zostały umieszczone w obozie przejściowym w Pruszkowie, potem przewiezione do obozu pod Hamburgiem, następnie do Ravensbrück.

Pomimo trudów ówczesnego życia Pani Profesor w 1949 r. ukończyła studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Od tego też roku rozpoczęła pracę w Dziale Paszowisk PINGW w Czechnicy k. Wrocławia, przekształconym następnie w Dział Doświadczalnictwa Roślinnego IUNG, początkowo na stanowisku asystenta, a w latach 1953-1955 pełniła funkcję kierownika tego działu. Po likwidacji placówki IUNG w Czechnicy została przeniesiona do Działu Uprawy Roli i Płodozmianów IUNG we Wrocławiu na stanowisko starszego asystenta. W kwietniu 1958 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, a w 1967 r. otrzymała przez Radę IUNG-u stopień doktora habilitowanego. W roku 1975 uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w r. 1986 – profesora zwyczajnego nauk rolniczych.

Pani Profesor w latach 1970-1989 była kierownikiem Zakładu Roślin Pastewnych. Zajmowała się zagadnieniami polowej produkcji pasz, zwłaszcza doboru i agrotechniki poplonów ozimych, roślin motylkowatych wieloletnich, a także biologicznymi podstawami nasiennictwa i agrotechniki upraw nasiennych oraz odmianoznawstwem.

Pani prof. dr hab. A. Jelinowska zasiadała w wielu Radach Naukowych, tj. COBORU (1975-1990), IUNG-u (1968-1990), Instytutu Zootechniki (1971-1995), Instytutu Genetyki Roślin PAN (1985-1999), a także była członkiem Komitetu Badań Naukowych oraz Zespołu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (1994-1997), któremu przewodniczyła w latach 1991-1994.

W latach 1970-1984 wchodziła w skład 4-osobowego Sekretariatu, który kierował pracami powstałej w 1970 r. grupy roboczej Medicago sativa  w ramach międzynarodowego Stowarzyszenia.  

Pani Profesor była autorką wielu oryginalnych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Aktywnie uczestniczyła w pracach wielu towarzystw naukowych i Komitetów Redakcyjnych oraz Komitetów Naukowych Konferencji. Za pracę naukową została uhonorowana licznymi nagrodami, medalami oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Więcej szczegółów z bardzo ciekawego życia Pani Profesor możecie Państwo przeczytać i obejrzeć na stronie Wirtualny Sztetl prowadzonej przez Muzeum POLIN:

https://sztetl.org.pl/pl/historia-mowiona/183500-salomea-jelinowska

Śp. Profesor Salomea Anna Jelinowska wniosła ogromny wkład w rozwój nauk rolniczych i Instytutu jako ważnej placówki naukowej. Była osobą niezwykle pracowitą, szlachetną, sumienną i wytrwałą, ale też bardzo życzliwą i otwartą na ludzi i świat.

Zmarła w dniu 25 sierpnia 2022 r.

Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się 31 sierpnia 2022 r., o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Puławach. Po nabożeństwie nastąpi pogrzeb na Cmentarzu parafialnym przy ul. Piaskowej.

Dyrekcja, Rada Naukowa i pracownicy IUNG-PIB przykazują serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Pani Profesor.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 27 (piątek) oraz 31 (wtorek) grudnia 2024r. jest dniem wolnym w Instytucie.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content